خانهسخن شما

لزوم برگزاری جلسات مناظره میان رهبری و منتقدین مشفق و صریح اللهجه

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، هر چند وقت یکبار با مداحان، شعرا و اصناف_مختلف مردم نشستی را برگزار می کنند که گاه به مدعوین بویژه دانشجویان دانشگاه ها امکان طرح دیدگاه هایشان نیز داده می شود که این اقدام در جای خود ممدوح و قابل تقدیر است.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، هر چند وقت یکبار با مداحان، شعرا و اصناف_مختلف مردم نشستی را برگزار می کنند که گاه به مدعوین بویژه دانشجویان دانشگاه ها امکان طرح دیدگاه هایشان نیز داده می شود که این اقدام در جای خود ممدوح و قابل تقدیر است.

اما شخصا بخاطر ندارم که تاکنون رهبری چنین نشستی را با فعالان_سیاسی و روزنامه_نگاران منتقد و مشفق هم برگزار و امکان طرح سوال و دیدگاه های چالشی و انتقادی و توضیح خواستن آنان از رهبری در قبال عملکرد و تصمیماتشان را هم فراهم کرده باشند‌.بنابراین به منظور عملی شدن بستر مناسبی برای گفتگوهای موثر و درصورت لزوم توضیح خواستن منتقدین از رهبری در برابر برخی تصمیمات و عملکرد ایشان و دستگاه های تحت نظرشان، پیشنهاد می کنم که دستور دهند از این پس دستکم هر ۶ماه یکبار با دعوت از شخصیت های سیاسی و فعالان دانشجویی و روزنامه نگاران منتقد و صریح اللهجه شناخته شده، بویژه نمایندگان ادوار مجلس که صرفا بخاطر مواضع سیاسی اشان در ۴۰ سال گذشته ردصلاحیت شده و هریک انبوهی از دانش و تجربیات ارزنده را دارا می باشند، جلسات مناظره میان آنها و رهبری ترتیب داده شود‌. این اقدام نه تنها وعده های بنیانگذار جمهوری اسلامی را محقق می سازد، بلکه سبب #تالیف_قلوب گشته و می تواند به اصلاح امور نیز بیانجامد و‌ بازتاب بین المللی خوبی را هم به همراه داشته باشد.

مبانی این پیشنهاد:

۱. مناظره های امام باقر(ع) با «نافع بن ازرق»(غلام عمربن خطاب)، «سالم»، «عثمان الاعمی، «ابوحنیفه، «حروری»، «قتاده»، «طاووس یمانی»، «عبدالله معمّر لیثی» و «حسن بصری»؛

۲. مناظره های امام صادق(ع) با؛ «ابوحنيفه»، «ابن ابى العوجا»، «ابو شاکر دَیصانی»، «جعفر بن درهم» و «عبدالملک مصری»، از جمله مناظرات معروف ایشان است که در دو کتاب اصول کافی و سفینه البحار به آنها اشاره شده است‌.

۳. امام على بن موسى الرضا(ع) علاوه بر مناظراتی که در بصره با ارباب مذاهب مختلف داشته اند، در #مرو نیز با مخالفین و منتقدین و عالمان ادیان مختلف مناظرات مشهوری داشته اند که در کتاب عیون اخبار الرضا شیخ صدوق و جلد ۴۹ بحار الانوار مجلسی و جلد ۲ مسند الامام الرضا نقل شده است، که از این میان می توان به مناظرات مشهور ایشان با «جاثلیق» عالم بزرگ مسیحیان، «رأس‌الجالوت» پیشوای یهودیان، «هربز اکبر»، «عمران صابى»، «سلیمان مروزی» و «على بن محمد بن جهم»، اشاره کرد.

۴. وعده آیت الله خمینی: «هر فردی از افراد ملت حق دارد که مستقیما در برابر سایرین، زمامدار مسلمین را استیضاح کند و به او انتقاد کند و او باید جواب قانع کننده بدهد و در غیراینصورت اگر برخلاف وظایف اسلامی خود عمل کرده باشد ـ خود به خود ـ از مقام زمامداری معزول است.»/صحیفه امام،ج۵/۴۰۹

۵. آیت الله خمینی(ره) به عنوان موسس نظام جمهوری اسلامی، در تبیین تفاوت های حکومت اسلامی و سلوک زمامداران آن با سایر حکومت ها می گوید: «یکی از فرق‏های بین حکومت اسلام با سایر حکومتها، این است که در حکومت اسلام جوّ، جوّ محبّت است. بین شخص اول مملکت مثل رسول خدا- که شخص اول بود- و در زمان خلافت امیر المؤمنین؛ شخص اول، امیر المؤمنین بود با ادنی فرد… به… نظر مردم … فرق اساسی مربوط به دنیا نبود. این طور نبود که رسول خدا حالا که در رأس واقع شده و رئیس امت است، مثل سایر حکومتها ریاست بکند. در مسجد می آمدند می نشستند؛ اصحابشان و اتباعشان هم توی مسجد بود؛ کسی، از خارج که می آمد نمی دانست کدام از آنها پیغمبر است. می پرسید کدامتان پیغمبر هستید؟ در نشستن این طور نبود که یکی در بالای تخت بنشیند و ما بقی مقابلش بایستند و سلام نظامی بکنند! حضرت امیر هم همین طور بود. صدر اسلام وضع این طور بود، …»/صحیفه امام، ج ۷، ص۲۳۴؛ ج ۴، ۱۶۳، ۱۷۷

اکبر اعلمی

نماینده ادوار

 

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن