خانهسخن سردبیر

۴۰ سال پس از فتح دیوار سفارت

۴۰ سال از فتح دیوار سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام می‌گذرد. اتفاقی که در طول سالیان گذشته، دانشجویان فاتح دیوار پاسخ دقیق و قانع‌کننده‌ای درباره علل و چرایی انجام آن به مردم ارائه نکردند. اسناد ارتباط انقلابیون با آمریکا و فتح دیوار سفارت نیز کاملا قطره چکانی منتشر می‌شود. بعنوان مثال دو سال قبل سندی در آمریکا منتشر شد که در آن از نخستین ارتباط امام با رییس‌جمهور وقت آمریکا در دوران حصر امام در قیطریه تهران در سال ۴۱ حکایت داشت. هر چند اسنادی در طول ۴ دهه گذشته منتشر شده است بسیار کم و ناچیز است، اما با توجه به بازه زمانی ۴۰ ساله و اسنادی که جسته و گریخته در این‌سو و ان‌سو در طول این مدت نشر داده شده‌ است را اگر کنار هم بگذاریم می توانیم به قرائت تازه ای از آن اتفاق دست یابیم. 

۴۰ سال از فتح دیوار سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام می‌گذرد. اتفاقی که در طول سالیان گذشته، دانشجویان فاتح دیوار پاسخ دقیق و قانع‌کننده‌ای درباره علل و چرایی انجام آن به مردم ارائه نکردند. اسناد ارتباط انقلابیون با آمریکا و فتح دیوار سفارت نیز کاملا قطره چکانی منتشر می‌شود. بعنوان مثال دو سال قبل سندی در آمریکا منتشر شد که در آن از نخستین ارتباط امام با رییس‌جمهور وقت آمریکا در دوران حصر امام در قیطریه تهران در سال ۴۱ حکایت داشت. هر چند اسنادی در طول ۴ دهه گذشته منتشر شده است بسیار کم و ناچیز است، اما با توجه به بازه زمانی ۴۰ ساله و اسنادی که جسته و گریخته در این‌سو و ان‌سو در طول این مدت نشر داده شده‌ است را اگر کنار هم بگذاریم می توانیم به قرائت تازه ای از آن اتفاق دست یابیم. 

 

بازیگران

۱: محسن میردامادی

 

محسن میردامادی، رهبر پشت پرده‌ی دانشجویان خط امام در فتح دیوار سفارت آمریکا، فارغ التحصیل مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه پلی تکنیک(ورودی ۵۲) است که کارشناسی ارشد خود را در رشته مطالعات استراتژیک از دانشگاه قائد اعظم پاکستان گرفته و در سال ۱۳۷۵ موفق به اخذ مدرک دکترا در رشته روابط بین‌الملل از کمبریج انگلستان گردیده است. نقش وی در موضوع حجاج در سال ۶۶ و کشتاری ایرانیان در عربستان غیرقابل کتمان است. همچنین وی در دوران جنگ عراق علیه ایران استاندار خوزستان بود.

۲: سید محمد موسوی خوئینی‌ها (پدرخوانده جبهه اصلاحات)

مجتهد و سیاست‌مدار ایرانی است که از سال ۱۳۸۴ دبیرکل مجمع روحانیون مبارز است. وی یکی از شخصیت‌های محوری در جریان چپ سنتی و جناح اصلاح‌طلب جمهوری اسلامی است. در موضوع اشغال سفارت با جلوگیری از مطلع شدن آیت‌الله خمینی نقش محوری در این حرکت داشت. وی در سالهای پس از سال ۸۸ از جانب وب‌سایتهای دلواپس اصولگرا همچون رجانیوز، مشرق نیوز، جوان و نشریه رمز عبور به جاسوسی برای شوروی محکوم شده است. اتهامی که امیرعباس فخرآور مدعی‌ست در کتابی که در این باره نشر داده از اسناد و مدارک دوره های آموزشی وی در شوروی پرده برداشته است. شایان ذکر در فایل صوتی منتشرشده از سردار مشفق در سال ۸۸ اساس حرکت دانشجویان خط امام و در رأسشان آقای خویینی ها مشکوک تلقی گردیده است.

۳: سید احمد خمینی: 

دومین فرزند آیت الله خمینی بود که پس از مرگ مشکوک برادر بزرگترش، سید مصطفی مسوولیت بیت پدر را بر عهده گرفت. سید مصطفی فردی عالم و معتدلی بود که به سرسختی در مقابل جریان‌های رادیکالی که تمایل به  ملاقات آیت الله خمینی داشتند شهره بود، تا جایی که مرحوم هاشمی در کتاب خاطرات خود از نامه‌ای یاد می کند که برای امام نوشته و در آن از برخورد سید مصطفی گله می‌کند. تا مدتها پس از انقلاب اینگونه شایع بود که سید مصطفی توسط ساواک کشته شده، اما در سالهای اخیر از سید محمود دعایی به عنوان متهم در آن قتل یاد می‌شود.

https://www.isna.ir/news/96073017353/%D9%85%D8%B1%DA%AF-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%88%DA%A9-%D8%A2%D9%82%D8%A7-%D9%85%D8%B5%D8%B7%D9%81%DB%8C

پس از قتل سید مصطفی، سید احمد خمینی مسوولیت بیت پدر را بر عهده گرفت و نقش بسزایی در اتفاقات بعدی تا روز فوت آیت‌الله خمینی داشت. در ماجرای اشغال سفارت توسط دانشجویان وی بگونه‌ای خبر را به امام رساند که آیت‌الله خمینی علیرغم مخالفت و برخورد شدید در اتفاق مشابه  ۲۵ بهمن ۵۷، اینبار نه تنها مخالفتی نکرد که آنرا انقلاب دوم نامید.

آیت‌الله مهدوی کنی در خاطرات خود از روزهای اشغال سفارت می‌گوید روزی در سفارت به آقای خویینی ها رجوع کرده و کفتم که من مسوول کمیته ها هستم و این چه کاریست که شما انجام داده‌اید پاسخی جز تمسخر نگرفتم. پاسخی که سید احمد خمینی نیز همان را تحویلم داد.

۴: دیوید راکفلر

بر اساس سندی که اخیرا دکتر عبدالرضا داوری در توییتر خود منتشر کرده است، (همچنین کتاب خاطرات راکفلر و پرویز ثابتی رییس ساواک) دیوید راکفلر مالک بانک چیس_منهتن که بانکش در آستانه ورشکستگی بود آنهم در شرایطی که دولت موقت اعلام کرده بود قصد دارد تا از سپرده های ایران که معادل میلیاردها دلار در این بانک بود برداشت داشته باشد، به کارتر توصیه می‌کند که اجازه اقامت به شاه سابق ایران را دهد. پیشنهادی که بعدها فاتحان دیوار سفارت در چرایی علل کار خود به آن استناد می‌کردند. راکفلر در خاطراتش می‌گوید:در ملاقاتی که با اشرف پهلوی داشته  با درخواستی از وی مواجه شد که در آن گفته میشد به کارتر بگوید اجازه ورود به محمدرضا پهلوی به آمریکا را صادر کند. وی درخواست اشرف را سرآغاز آن پیشنهاد به کارتر می‌داد.

لینک خاطرات راکفلر در خط سوم

https://khattesevome.com/راکفلر-بانی-ورود-شاه-به-امریکا

ماجرا چه بود؟

بر اساس اسنادی که ویکی لیکس منتشر کرده درخواست‌های آیت الله خمینی در نوفل لوشاتو از امریکایی ها در یک نقطه خاص خلاصه می شد و آن هم این بود امریکایی ها بر ارتش فشار بیاورند تا برتش در وضعیتی انقلاب اعلام بی‌طرفی نمایند.اتفاقی که نهایتاً انجام شد و ارتش اعلام بی طرفی کرد و انقلاب به پیروزی رسید و پس از پیروزی انقلاب نخستین کشوری که انقلاب اسلامی ایران را به رسمیت شمرد ایالات متحده امریکا بود. ایالات متحده امریکا شب ۲۲ بهمن ۵۷ پیروزی انقلاب اسلامی را به آیت‌الله خمینی و انقلابیون تبریک گفته و انقلاب آنها را به رسمیت شناخت.

چهار روز پس از ورود شاه به آمریکا حدود ۸۰ دانشجو از اعضای انجمن‌های اسلامی در دانشگاه‌های مختلف که تعداد قابل توجهی از آنان دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک تهران بودند، در یکی از کوه‌های اطراف تهران گرد هم آمده و تصمیم می‌گیرند که در اعتراض به ورود شاه به آمریکا دست به اقدام اعتراضی خاصی بزنند، همین دانشجویان بعدا در جریان اشغال سفارت، رهبری ماجرا را برعهده داشتند.

یکی از حاضران در جلسه بعدها در مصاحبه‌ای می‌گوید: “تمام افرادی که در جلسه کوه بودند گفتند می‌بایست کاری بکنیم و قدمی برداریم. زیرا پای اعتبار کشورمان در میان بود و شرف ما لکه‌دار شده بود. ما تصمیم گرفتیم قدمی برداریم تا صدای فریاد مردم مظلوم ما به گوش‌های تمام دنیا برسد و از طریق مسئله شاه ما می‌خواهیم نشان بدهیم که آمریکا با نیرنگ‌های بین‌المللی خود چه بر سر تمام جهان آورده است.”

دانشجویان مدافع اشغال سفارت آمریکا، نقشه خود را با محمد موسوی خوئینی‌ها، روحانی نزدیک به بیت ‌آیت‌الله خمینی مطرح می‌کنند و وی می‌گوید: “به عنوان اعتراض دانشجویی می‌تواند محلی داشته باشد”، آقای موسوی خوئینی در پاسخ به درخواست دانشجویان برای اطلاع دادن برنامه آنان به آیت‌الله خمینی نیز با آن مخالفت می‌کند و استدلال می‌کند: “اگر به امام گفته‌ ‌شود این حرکت دانشجویان به کار حکومتی تبدیل می‌شود، در صورتی که تسخیر سفارت آمریکا کار مردمی بود نه حکومتی”.

از طرفی بازرگان، نخست وزیر موقت ایران به همراه ابراهیم یزدی، وزیر خارجه دولت و مصطفی چمران، وزیر دفاع دولت که برای سالگرد انقلاب الجزایر به این کشور سفر کرده بودند، تقاضای ملاقات با زبیگنیو برژینسکی، مشاور امنیت ملی جیمی کارتر، رئیس جمهور وقت آمریکا را مطرح می‌کنند و به مدت یک ساعت و ۲۵ دقیقه با او دیدار می‌کنند.

انتشار این خبر در ایران موجب اعتراض “انقلابیون” شد. آقای بازرگان به دانشجویان معترض به بی‌عملی دولت موقت توصیه می‌کند که به خانه بروند و اعتراض نکنند.

دانشجویان نیز به این جمع‌بندی می‌رسند که “مشی دولت خیلی با فکر انقلابی همخوانی ندارد” و بدین ترتیب دولت در جریان برنامه آنان برای اشغال سفارت قرار نمی‌گیرد.

در یکی از جلسه‌های شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت نیز محمود احمدی‌نژاد بعنوان نماینده دانشگاه علم و صنعت با ایده اشغال سفارت آمریکا مخالفت می‌کند و می گوید: “باید اول سفارت شوروی را بگیریم. در ثانی اگر هم بخواهیم سفارت‌های روسیه یا آمریکا را بگیریم باید برویم دولت را در جریان امر قرار دهیم و بعد این اقدام را انجام دهیم.

اصغر زاده در پاسخ به سوال نشریه اندیشه پویا که می‌پرسد

چه شد که شما چهارده ماه در سفارت ماندید می‌گوید:‌

«دانشجویان چنین قصدی نداشتند. دانشجویان از یک مرحله‌ای به بعد دیگر در ماجرای سفارت نقشی نداشتند.

چه کسی نقش داشت؟

اصغرزاده: تصمیم‌گیری در خصوص سفارت و گروگان‌ها به عهده‌ی حکومت و بطور مشخص امام خمینی قرار گرفت. امام خمینی رهبر انقلاب از قضیه‌ی تسخیر سفارت برای ایجاد وحدت ملی و متحد کردن همه‌ی گروه‌ها استفاده کردند، مملکت از آشفتگی عبور کرد اما باید بگویم که دانشجویان نقش تصمیم‌‌گیر را در مورد گروگان‌ها نداشتند.

این‌طور که شما می‌گویید دانشجویان از جایی به بعد کاره‌ای نبودند؟

اصغرزاده: بله ما خودمان هم داخل سفارت تبدیل به گروگان شده بودیم. ما دانشجویانی بودیم که انقلاب را دوست داشتیم و نمی‌خواستیم انقلاب ضربه بخورد.» (منبع: تاریخ ایرانی)

همچنین اصغرزاده در برنامه‌ی دیروز، امروز فردا از حرکت دانشجویان خط امام همچون جرقه‌ای یاد می‌کند که بوعزیزی دستفروش لیسانسه تونسی با آتش زدن خود زد. او هرگز تصور نمی‌کرد آتش‌زدنش باعث شود تا در شمال آفریقا بهار عربی شکل گیرد. 

ابتکار نیز در مصاحبه با بی بی سی تاکید می‌کند:

«بسیاری از چیزهایی که اتفاق افتاد، از جمله آنچه که در رابطه با روابط ایران با غرب و آمریکا رخ داد، دانشجویان مستقیما در آن مداخله نداشتند و مداخله آن‌ها فقط در حد همان واقعه بود. بعد از آن دانشجویان اصلاً مداخله‌ای نداشتند و بخشی از روند تحولات نبودند.» (منبع: فارس)

کارتر رییس‌جمهور وقت آمریکا در روز صد و چهل و چهارم از گروگانگیری نامه‌ای برای امام ارسال کرده و در آن رسما می‌پذیرد که آمریکا می‌بایست رفتار خود را در قبال کشورهای جهان تغییر دهد. 

شایان ذکر است وی در این نامه بارها از امام با عنوان عالیجناب یاد می‌کند. نامه‌ای که به آن توجه نشد و پس از آن کارتر رسما ایران را تحریم کرد. شایان ذکر است در مهرماه ۵۸ جرج کیو از عناصر سیا به تهران آمد تا مختصات تحرکات عراق در مرزهای غربی را ارائه نماید که با اشغال سفارت عملا این حرکت بی نتیجه ماند.

بعد از شکست عملیات نیروهای آمریکایی در طبس، دانشجویان پیرو خط امام با همکاری اطلاعات سپاه به مسئولیت محسن رضایی گروگان‌ها را در دسته‌های مختلف در مشهد، ساری، تبریز، رشت، یزد، اصفهان، شیراز و چند شهر دیگر زندانی کردند.

 

در اواسط تابستان ۵۹ در پی فرار ناموفق یکی از گروگان‌ها در توافق با اطلاعات سپاه پاسداران، گروگان‌ها در اختیار دولت رجایی قرار گرفتند. بدین ترتیب گروگان‌ها به زندان اوین و زندان کمیته مشترک منتقل شدند و سرنوشت گروگان‌ها را مجلس و مذاکرات بهزاد نبوی در الجزایر تعیین کرد. بهزاد نبوی و تیم همراه او که تجربه‌ای در مذاکرات و نحوه‌ی نگارش قرارداد‌های بین‌المللی نداشتند “قرارداد الجزایر” را که باعث بر باد رفتن منافع مردم ایران بود امضا کردند و فی‌المجلس موجب میلیاردها دلار ضرر شدند.

 

نتایج نهایی ۴۴۴ روز گروگانگیری

گروگان‌ها

پس از اعلام نهایی نتایج انتخابات ریاست.جمهوری در آمریکا و شکست کارتر از ریگان گروگان‌ها بعد از بیست دقیقه پس از پایان مراسم تحلیف رونالد ریگان، رییس‌جمهوری جدید آمریکا در تاریخ ۳۰ مرداد ۵۹ آزاد شدند و با هواپیمایی الجزایری به آلمان غربی رفتند. بعدها گری‌ سیک، از اعضای شورای امنیت ملی آمریکا در زمان ریاست‌جمهوری جیمی کارتر در مقاله‌ای در روزنامه نیویورک‌تایمز کمپین رونالد ریگان را متهم به تبانی با ایران کرده بود. به گزارش بی‌بی‌سی و نیویورک تایمز در دسامبر ۲۰۱۵ اعلام شد که پس از ۳۵ سال کنگره ایالات متحده موفق شده‌است که قانونی را تصویب نماید که از محل جریمه بانک فرانسوی پاریباس که به علت نقض تحریم‌های ایران، سودان و لیبی حدود ۹ میلیارد دلار جریمه شده بود به هر یک از ۵۳ دیپلماتی که ۴۴۴ روز در تهران گروگان گرفته شده بودند حدود ۴ میلیون و چهارصد هزار دلار غرامت پرداخت شود که معادل حدوداً روزی ۱۰ هزار دلار خواهد بود. البته پس از تصرف سفارت آمریکا مدارکی از دخالت ایالات متحده در ایران کشف شد که توسط اعضای سفارت تقریباً از بین رفته بودند.

جیمی کارتر

کارتر پس از اشغال سفارت تلاش زیادی برای آزادی گروگان‌ها کرد اما چون از بخت بدش منافع مشترکی میان حاکمان ایرانی و جمهوریخواهان آمریکایی که نه به کارتر بود وجود داشت انتخابات را به ریگان باخت تا از معدود روسای‌جمهور تک‌دوره‌ای شود.

بانک چیس منهتن

همانگونه که پیشتر عرض کردم دیوید راکفلر مالک بانک چیس منهتن که زیر فشار اعضای دولت موقت جمهوری اسلامی برای بازگرداندن بخشی از میلیاردها دلار سپرده ایران بود با پیشنهاد پذیرش شاه در امریکا به کارتر نه تنها بانکش را نجات داد که سود بانکی را نیز از ۲۷٪ به ۴٪ رساند.

دانشجویان پیرو خط امام

از نخستین ساعات اشغال سفارت توسط  فاتحان دیوار سفارت امریکا، ریزش در میان دانشجویان فاتح دیوار آغاز شد. عباس عبدی از نخستین کسانی بود که پس از چند روز از آنجا به شیراز رفت. اما با پایان ماجرای گروگانگیری اکثر دانشجویان در وزارت کشور، سپاه، وزارت خارجه، جهادسازندگی و مراکز و نهادهای امنیتی پیوستند.

نیلوفر یا معصومه ابتکار که در حلقه اول دانشجویان بوده و خواهر مری معروف بود با محمد هاشمی از دیگر دانشجویان ازدواج کرد تا عیسی و طه زندگی‌شان را وامدار اشغال سفارت باشند. خواهر مری بعدها در عرصه سیاست وارد شد اما محمد هاشمی ترجیح داد تا کاملا از این عرصه فاصله بگیرد. 

عباس عبدی که اعضای رده بالای وزارت اطلاعات و بخش اطلاعات خارجی دفتر اطلاعات و تحقیقات نخست‌وزیری، مسئول دفتر پژوهش‌های اجتماعی در معاونت سیاسی دادستان کل کشور، معاون فرهنگی مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری و عضو انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران شد در سال ۷۸ با باری روزن از گروگانها سفارت دیدار کرد و در ۱۲ آبان ۸۲ به جرم جاسوسی برای آمریکا به دستور قاضی مرتضوی بازداشت شد.دادگاه نهایتاً وی را به اتهام فروش اطلاعات به خارج و تبلیغ علیه نظام به ۸ سال زندان محکوم کرد. مؤسسه پژوهشی آینده به دلیل همکاری با مؤسسات پژوهشی غیر ایرانی مؤسسه گالوپ، وی ام و زاگبی به جاسوسی متهم شد.

ابراهیم اصغرزاده در دهه شصت از افراد نزدیک به سید محمد خاتمی بود و قائم مقام فرهنگی مؤسسه کیهان و معاونت روابط بین‌الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را عهده‌دار بود. در دوره سوم مجلس شورای اسلامی (۱۳۶۶ تا ۱۳۷۰) به نمایندگی تهران برگزیده شد. او پس از جنگ مخالف برنامه‌های اقتصادی هاشمی رفسنجانی، طرفدار بهبود روابط با غرب، اصلاحات سیاسی و اعطای آزادی‌های فردی بیشتر شد.

اصغرزاده طی حضور در مجلس سوم با ایراد نطق‌های پیش از دستور مخالفت خود را با سیاست‌های دولت هاشمی رفسنجانی از قبیل برقراری رابطه دیپلماتیک با عربستان سعودی و پیروی از سیستم سرمایه‌داری غرب اعلام می‌داشت.

اصغرزاده ۲۴ ساعت پس از پایان دوره نمایندگیش دستگیر و به مدت یک ماه در سلول انفرادی بازداشت شد. پس از آزادی از زندان شغل مهندسی را رها کرد (وی مدرک مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف دارد) و به همراه تعدادی از دوستانش همچون سعید حجاریان تحصیل در رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران را آغاز کرد. پس از آن نیز برای انتخابات میاندوره‌ای مجلس پنجم، مجلس هفتم و سه دوره انتخابات ریاست جمهوری هفتم (۱۳۸۰)، هشتم (۱۳۸۴) و نهم (۱۳۹۲) کاندیدا شد که برای هیچ‌کدام تأیید صلاحیت نشد. نقش مخرب وی در شورای شهر اول تهران که باعث منحل شدن آن شورا و دلخوری مردم گردید. دلخوری که نهایتا باعث شد تا محمود احمدی‌نژاد ابتدا شهردار تهران و سپس رییس‌جمهور ایران گردد.

مردم امریکا

مردم امریکا به دلیل اینکه اکثر غالبشان مهاجر هستند هرگز حس ناسیونالیستی و ملی‌گرایی را تجربه نکرده بودند تا واقعه اشغال سفارت. نکته قابل تعمل گزارش لحظه به لحظه رسانه‌های آمریکایی در طول ۴۴۴ روز است که توانست به افکار مردم آمریکا جهت داده و ایران‌هراسی را در میان آنان جا بیاندازد.

ملت ایران

بازنده اصلی در داستان بالارفتن از دیوار سفارت امریکا در ایران ملت ایران بودند. جهان در آن زمان دو قطبی بود و با توجه به کشش سابق ایران به غرب و از بین رفتن حمایت غرب از ایران و حمایت شوروی از عراق، همچنین علیرغم آمادگی ارایه گزارش از طرف مسوول سیا به ایران درباره تحرکات عراق در مرزهای غربی که هرگز محقق نشد، ۸ سال جنگ و خرابی و در ادامه تحریم و هر روز سخت‌تر شدن زندگی عاید ملت ایران شد.

ابوالحسن بنی‌صدر

نخستین رییس‌جمهور جمهوری اسلامی بود که پس از استعفای دولت موقت در جریان اشغال سفارت با رای ۱۱ میلیونی راهی کاخ ریاست‌جمهوری شد. بنی‌صدر در دوران تصدی پست ریاست‌جمهوری با چالش‌های زیادی روبرو بود. از جمله آنها می‌توان به جنگ ایران و عراق که از ۳۱ شهریور ۵۹ رسمیت یافت اشاره کرد. هر چند درگیری‌های مرزی با عراق از ۶ ماه قبل از آغاز شده بود اما در هفته منتهی به ۳۱ شهریور ۵۹ صدام حسین رییس‌جمهور عراق ابتدا اعلام کرد قرارداد الجزایر درباره نظام حقوقی اروندرود را پاره کرده و قبول ندارد، سپس خوزستان ایران را سرزمینی عراقی نامید و نهایتا ۳۱ شهریور با بمباران فرودگاه مهرآباد در تهران و مراکز استراتژیک در چند شهر دیگر رسما جنگ را آغاز کرد. حزب جمهوری اسلامی که از شکست کاندیدای خود در انتخابات ریاست‌جمهوری ناراضی بود توانست در انتخابات مجلس شورای اسلامی پیروز شود و به یمن این پیروزی در حرکتی که از ۲۰ خرداد ۶۰ در جهت عدم کفایت رییس‌جمهور آغاز شده بود در ۳۱ خرداد به نتیجه رسید و وی از این مسوولیت خلع شده و بعدها به همراه مسعود رجوی به فرانسه گریخت. 

نهضت آزادی

تشکلی که در دهه ۴۰ از جبهه‌ی ملی با رهبری مرحوم بازرگان انشعاب کرده بود پس از ماجرای سفارت و حمایت نکردن از آن حرکت مجددا توسط عزت‌الله سحابی انشعاب کرد تا با رهبری مهندس سحابی ملی‌مذهبی ها اعلام موجودیت کند. مهندس سحابی در آن مقطع با انتشار بیانیه‌ای علیرغم اینکه مهندس بازرگان با آن مخالف بود از اشغال سفارت اعلام حمایت کرد.

عباس امیرانتظام

مهندس سیاستمدار ایرانی، معاون نخست‌وزیر و نیز سخنگوی دولت مهدی بازرگان، عضو شورای رهبری جبهه ملی ایران بود.امیرانتظام نخستین و قدیمی‌ترین زندانی سیاسی پس از انقلاب ایران به‌شمار می‌رفت که از تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۵ خورشیدی در حبس به سر برد. اکثر دانشجویان فاتح دیوار سفارت در سالهای اخیر متوجه شدند که به دلیل برداشت غلط از نامه‌های امیرانتظام در جاسوس خواندن وی اشتباه کرده‌اند. محمدجواد مظفر نخستین کسی بود که از  امیرانتظام عذرخواهی کرد و در ادامه اصغرزاده و تعدادی دیگری از دانشجویان خط امام که بعدها ذیل اصلاح‌طلبان تعریف میشدند به جرگه‌ی معترفین به اشتباه در قبال امیرانتظام پیوستند جز عباس عبدی که تا لحظه آخر عمر عباس امیرانتظام معتقد بود وی جاسوس بوده است.

نکته ۱: علیرغم اینکه کویت توانست غرامت جنگی را که صدام در سال ۹۰ میلادی در علیه اش شروع کرد به راحتی بگیرد، اما ایران ۱ ریال بابت غرامت از عراق نتوانسته و یا نخواسته بگیرد.

نکته ۲: دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا در تاریخ ۱۳ آبان ۹۶ تحریم‌های سنگین علیه ایران را مجددا آغاز نمود.

نکته ۳: اشغال سفارت باعث شد تا انتخابات قانون اساسی تحت‌الشعاع قرار بگیرد.

مسعود مویدی

۱۶ آبان ۹۸

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن