پیشنهادخانهداخلی

کتاب سوزی تیمورزاده

یک کانال تلگرامی در گزارشی به موضوع کتاب سوزی انتشارات پزشکی تیمورزاده پرداخته است

کانال تلگرامی خبرنامه در گزارشی مبسوط به موضوع آتش‌سوزی در انبار کتاب انتشارات تیمورزاده پرداخته است. پیش از بازنشر این گزارش خط‌سوم اعلام می‌کند آماده است تا توضیحات این انتشارات را نیز منتشر کند.(طبق قانون رسانه)

 

کتاب سوزی تیمورزاده
در نیمه های یک شب تعطیلی (هفتم آبان ۹۸ شهادت امام رضا ع ) در بیابانهای دورافتاده جاده ورامین، انبار کتاب های پزشکی تاریخ مصرف گذشته در آتش می سوزد به ادعای فرهاد تیمورزاده ارزش کتاب ها۲۵۰ میلیارد ریال بوده و فیلم دوربین ها هم سوخته است! انباری در بیابان نا امن با این رقم سرمایه نگهبان نداشته است؟! دوربین ها آنلاین نبوده اند؟! یعنی به امان آتش رها شده اند!؟
۳سال قبل باز در نیمه شبی تعطیل (جمعه ۱۹ آذر ۹۵) در انباری متروک و دور افتاده در بیابانی اطراف ورامین کتابهایی طعمه حریق می‌شوند وخسارات مالی سنگین ادعا می شود! و باز هم در ساعات نیمه شب تعطیلی که تردد در آن بیابان نیست! باز هم نگهبان نیست! در هر دو مورد تا ساعت‌ها بعد از اطفاء حریق از مالک و نگهبان خبری نبوده است!
این دو حریق در حوزه خانه پدری مدیر انتشارات تیمورزاده و با یک سبک و سیاق سوالاتی را در اذهان مطرح می نماید که امیدواریم مسئولان بیمه ایران، آتش نشانی، بازرسی کل کشور، قوه قضاییه، آگاهی و نیروی انتظامی با دقت بیشتری بررسی نمایند!
خدای ناکرده اگر حریق عمدی باشد ضربه مهلکی به آبروی نشر کشور- که حافظان و مروجان فرهنگ مکتوب می‌باشند- وارد می‌شود و دیگر هیچ بیمه گذاری انبار کتاب ناشران را بیمه نخواهد کرد و این صنف آسیب پذیر از گذشته آسیب پذیرتر می شوند!
دربحران اقتصادی اولین چیزی که از سبد خرید مردم حذف می‌شود کتاب است و آخرین چیزی که باقی می‌ماند نان است! دانشجویی می گفت:” نان بربری می خرم تا زودترسیر شوم و مقرون به صرفه تر از نان لواش است” این دانشجوامکان خرید کتاب های ضروری درسی را هم ندارد!
بسیاری از ناشران و کتاب فروشان کار را تعطیل کرده اند، روزی نیست که محل ناشر یا کتاب فروشی تبدیل به کافی شاپ یا سفره خانه نشود، در این وانفسای اقتصادی ناشران پزشکی دردی مضاعف دارند چون نیمه عمر کتاب‌هایشان گاهی به یک سال نمی رسد، یعنی همین که به ویراست جدید نزدیک می شویم دیگر کسی که آنها را نمی خرد و بایستی کتاب‌ها را تیراژی خمیر کرد، در میان ناشران پزشکی به استناد مصاحبه های مدیر مسئولان، بیشترین کتاب خمیری در انبار انتشارات تیمورزاده بوده است!
۵ سال قبل (۱۹ دی ماه ۱۳۹۴) تیمورزاده در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم خبر می‌دهد که هفت سال قبل کتاب های زیادی را خمیر کرده است و در سال ۹۴ نیز می‌گوید ۱۳ کامیون کتاب به ارزش میلیاردی را در قبال ۳۰ میلیون تومان خمیر کرده است!
در همین مصاحبه با تسنیم می ‌گوید که:”ما کتاب های هاریسون ۲۰۱۲ را که تفاوت چندانی با ویراست امسال ۲۰۱۵ ندارد را باید خمیر کنیم!” و باز می گوید که با وزیربهداشت وقت خانم دکتر دستجردی و بعد آقای دکتر هاشمی مکاتبه کردیم که کتاب ها را به یک دهم قیمت بخرید وحاضر نشدند! و می گوید:”خواستیم کتاب ها را رایگان به وزارت بهداشت اهدا کنیم بازهم نخواستند مقداری از کتاب ها را به دانشجویان اهدا کردیم اما هزینه حمل هر نیسان کتاب برای اهدا از انبار تا فروشگاه ۳۰۰ هزار تومان بود! پس امکان اهدا کردن هم نداشت چون هزینه‌بر بود!
این ناشر در سال‌های قبل در نمایشگاه بین‌المللی کتاب حرکتی بسیار زشت و غیر فرهنگی انجام داده و بنر بسیار بزرگی نوشته بود کتاب کیلویی هزار تومان و ترازوی بقالی گذاشته و کتاب‌ها را روی ترازو مثل سیب زمینی پیاز می فروخت! در سال ۹۸ به واسطه اینکه در سال‌های اخیر تولید چندانی نداشته، غرفه بسیار محقری به او اختصاص دادند – میزان متراژغرفه نمایشگاه کتاب بر حسب تعداد عناوین چهارسال آخر است – و در نمایشگاه شرکت نمی کند!
ناشران علوم پزشکی می گویند:”انتشارات تیمورزاده در سال‌های اخیر کتاب قابل عرضه برای تبادل ندارد وحاضر نیستند با او تبادل کنند، کتاب ها همه تاریخ مصرف گذشته اند!”
اودرمصاحبه تسلیم می گوید:” مقداری از کتاب ها را به افغانستان هدیه کرده ایم” همین ناشرکمی پیشتر دفتر خود درتقاطع قریب و باقرخان را که بانک بابت طلبش به مزایده گذاشته بود می فروشد و بخشی از بدهی ها را پرداخت می کند”
در مصاحبه سال ۹۴ با خبرگزاری تسنیم اقرار دارد که تیراژ کتابها روی دستش مانده، قابل فروش نیست و باید خمیر شود! اما اگر در حادثه ای – خدای ناکرده عمدی – این کتاب ها طعمه حریق شوند ۲۰ برابربهای خمیری می‌تواند از بیمه خسارت بگیرد! برای همین است که ناشران این آتش سوزی و خسارت سنگین را باورنمی کنند!
فرهاد تیمورزاده پس از آتش سوزی به این وسعت با آرامش مصاحبه می کند انگار که خبر مسرت آمیزدریافت کرده است و اعلام می‌کند که ما به تولید خود ادامه می‌دهیم و ۴۰ عنوان کتاب زیر چاپ داریم و این در واقع برای گمراه کردن بیمه است که بگوید کتاب‌های ما به روز است و تاریخ مصرف گذشته نیست! اما در همین مصاحبه کوتاه دم خروس بیرون می زند و می گوید:” آتش سوزی پنهان وقتی است که کتاب‌ ناشررا کپی یا پی دی اف می‌کنند و کتاب روی دست ناشر می ماند و در واقع نا خواسته اعتراف می کند که به دلیل کپی غیر مجاز کتابها روی دستمان مانده و طعمه حریق شد!”
تناقض در تعداد نسخه های سوخته!
نرم افزار پخش کتاب ناشران با یک دستور ظرف چند ثانیه، موجودی تعدادی و ریالی انبار را نشان می دهد! اما آقای تیمورزاده بعد از آتش سوزی در دو مصاحبه یک جا می گوید ۱۵۳۰۰۰۰ جلد کتاب طعمه حریق شده است و در جای دیگر می گوید ۶۴۰ هزار جلد! این اختلاف ۹۰۰ هزار جلد کتاب اختلافی غیر قابل قبول برای ناشرانی است که همه مجهز به سیستم پخش کامپیوتری هستند!
قیمت های اعلامی حباب است!
در میان ناشران پزشکی قیمت کتاب های انتشارات تیمورزاده گاهی بیست برابر هزینه تمام شده است، اگر هزینه کاغذ، زینک، فیلم، صحافی و… کارشناسی شود، بهای پشت جلد بعضی کتاب های این ناشر تا ۲۰ برابر هزینه تمام شده است! و قیمت های اعلامی یک حباب است برای خسارت گرفتن از بیمه! اگر لیست کتابهای انبار وی را برای کارشناسی به نزد ناشران علوم پزشکی ببرید و بگویید چند می خرید، هیچ ناشر ابلهی حاضر نیست برای آن حتی پنج درصد بهای پشت جلد را بپردازد، از نظر یک ناشر پزشکی موجودی انبار ایشان – اگرتعداد واقعی باشد – حداکثر یک درصد پشت جلد می توان پرداخت کرد که بخش عمده آن خمیر می‌شود و تعداد معدودی قابل فروش باقی می ماند!
در خاتمه با بررسی دوربین های نزدیک به منطقه و تردد های مشکوک آن نیمه شب تعطیل می توان به واقعیت این ماجرا پی برد!

لینک‌های پیوست:

۱: مصاحبه سال ۹۴ و توضیحات درباره خمیر کردن ۱۳ خاور کتاب با تسنیم

۲: خبر آتش سوزی سال ۹۵

۳: خبر آتش سوزی سال ۹۸ و اعلام سوختن ۶۴۰۰۰۰ جلد کتاب

۴: خبر آتش سوزی سال ۹۸ و اعلام سوختن ۱۵۳۰۰۰۰ جلد کتاب

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن