شما اینجا هستید
اقتصادی » سوءمدیریت تولیدکننده یا مدیریت درست دلالان؟

درحالی که خودروسازی‌های کشور در فکر امضا و اجرای قراردادهای پسابرجامی به سر می‌بردند، ترامپ از برجام خارج شد و شرایط سختی را بر خودروسازان حاکم کرد و کار به جایی رسید که پراید با سن بیش از ۲۰ سال هم هوس افزایش قیمت کرد و از قیمت ۲۲ میلیون تومان به ۴۶ میلیون تومان در یک سال رسید.

به گزارش ایسنا، قیمت انواع محصولات در اقتصاد ایران در سال جاری به‌واسطه نوسانات نرخ ارز رشد قابل توجهی به خود گرفت که خودرو از این قاعده مستثنی نبود، اما بررسی‌ها از آن نشان دارد که قیمت خودرو قبل از خروج آمریکا از برجام و رشد قیمت دلار روند صعودی خود را انتخاب کرده بود، درست در بهمن ماه سال گذشته رشد قیمت‌ها به ثبت رسید. این روند صعودی قیمت‌ها کار را به جایی رساند که قیمت پرایدی که در بهمن ماه سال گذشته ۲۲ میلیون تومان بود، در آخرین روزهای بهمن امسال به حدود ۴۶ میلیون تومان برسد. در این رابطه حسن کریمی سنجری – کارشناس صنعت خودروسازی – معتقد است،افزایش قیمت خودرو جوسازی دلالان است و فعلاً نباید خودرو خرید.

وی هم‌چنین معتقد است که در حال حاضر، خودروسازان باید خودروهایی که در گذشته پیش‌فروش کرده‌اند را به مشتریان‌شان تحویل دهند و با توجه به این‌که عمده این مشتریان را دلالان تشکیل داده‌اند، جوسازی‌هایی در بازار خودرو به وجود آمده که موجب گرانی قیمت خودرو شده است.

ایران به باشگاه صادرکنندگان بنزین پیوست

حواشی خبرهای خودرویی تمامی ندارد و هر زمان که بحث خودرو به میان بیاید، پای بنزین و سوخت فسیلی نیز به میدان باز می‌شود، سوختی که به واسطه تفاوت قیمت آن در داخل مرز ایران با کشورهای همسایه عاملی شده که قاچاق این فرآورده مهم در ماه‌های گذشته دستخوش تغییر شود، اما با وجود تمام مسائل در رابطه با افزایش میزان مصرف سوخت علیرضا صادق آبادی – معاون وزیر نفت – از آغاز صادرات بنزین و نفت گاز (گازوئیل) خبر داده است.

در حالی که معاون وزیر نفت خبر این‌کهایران صادرکننده بنزین شده است را اعلام کرده در توضیحات خود آورده است، مقصد صادرات، کردستان عراق، عراق، افغانستان و برخی کشورهای حاشیه دریای خزر هستند. البته به کشورهای حاشیه دریای خزر بیش‌تر سوخت هوایی، نفت سفید و نفت گاز صادر می‌شود.

اما در کنار آن‌که ایران به باشگاه صادرکنندگان بنزین پیوسته است، میزان ظرفیت تولیدی بنزین و گازوئیل در کشور بسیار مهم و قابل توجه است، بر این اساس، در سال‌های اخیر کیفیت سوخت کشور به یورو ۵ ارتقا یافته است.

بنابر گفته معاون وزیر نفت،آخرین آمار تولید بنزین در کشور گواه آن را دارد که میزان ظرفیت تولید که در اوایل سال ۱۳۹۶ به ٢٨میلیون لیتر رسیده بود، امروز میزان تولید بنزین یورو ۴ و ۵ در کشور به ٧۶میلیون لیتر رسید.

پای مهاجرت مرغ بسته شد

فارغ از تمام این مسائل، انگار حواشی گوشت هم قرار نیست به این زودی دست از سر اقتصاد خانوار بردارد زیرا به صورت روزانه تصمیم‌گیری‌هایی در این زمینه اتخاذ می‌شود؛ روز گذشته خبر واردات گوشت مرغ یخ زده، رسانه‌ای شد و امروز خبرممنوعیت صادرات مرغ اعلام شده است، خبری که بسیار جای سوال دارد زیرا تولیدکنندگان مرغ در کشور مدعی آن هستند که ظرفیت و توان تولیدی مرغ در کشور در حدی است که می‌توانند ۱.۵ برابر نیاز کشور در روز مرغ تولید و به بازار عرضه کنند، حال اگر این چنین باشد، جای سوال دارد که چرا قیمت مرغ به صورت روزانه تغییر می‌کند.

مقصران در قاچاق دام را بشناسید

از مرغ که بگذریم، از گوشت قرمز نمی‌توان گذشت؛ گوشت قرمز که قیمت آن در برخی از مناطق تهران به حدود کیلویی ۱۲۰ هزار تومان هم رسیده است، دلیلی چون منفعت‌طلبی برخی افراد در سود حاصل از قاچاق دارد که باید برای مبارزه با قاچاق دام زنده که موضوع امروز و دیروز نبوده و از قبل از دهه ۹۰ با این پدیده روبرو بودیم، راهکاری در نظر گرفت؛ بعد از آن‌که این موضوع به یک مطالبه عمومی بدل شد، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از کاهش قاچاق دام زنده در هفته‌های اخیر با همکاری و تلاش همه دستگاه‌های مسؤول خبر داد و گفت: همکاری مناسبی بین دستگاه‌های اجرایی، انتظامی و قضائی در زمینه مبارزه با قاچاق دام زنده وجود دارد، اما در این زمینه با کسی تعارف نداریم و نام دستگاه‌های مقصر و آن‌هایی که کم‌کاری کنند را اعلام می‌کنیم.

افزایش حقوق کارکنان، پلکانی یا یکسان؟

در کنار بحث‌هایی که درباره در سال جاری وجود داشت، اکنون با ورود لایحه به صحن علنی مجلس، نحوه پرداخت یعنی افزایش پلکانی یا یکسان بودن حقوق نیز به چالشی دیگر تبدیل شده است. حال با توجه به نوسانات اقتصادی حاکم بر اقتصاد ایران و کاهش قدرت خرید خانوار باید دید که مجلس و دولت در بودجه ۱۳۹۸ چه فکری برای حقوق خواهند کرد؟

ادامه زندگی در زاینده‌رود؟

روزهای گذشته، اصفهان با جاری شدن آب در زایند رود جان دوباره گرفت که به نظر می‌رسد قرار بر آن است با توجه به شرایط آب و هوایی اصفهان، میزان خروجی سد زاینده رود کاهش یابد.

مدیر سد و نیروگاه زاینده‌رود شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از کاهش خروجی سد زاینده رود از نخستین ساعت امروزبیست و هشتم بهمن ماه خبر داد.

محمود چیتیان با اشاره به این‌که ذخیره آب سد زاینده‌رود در حال حاضر ۱۳۴ میلیون مترمکعب و حدود ۱۰ درصد کل گنجایش مخزن آن است، گفت: در حال حاضر ورودی آب سد ۳۰ مترمکعب بر ثانیه است.

ارز مسافرتی و بازار هم قیمت شدند

بررسی‌های میدانی ایسنا نشان داد که قیمت ارز مسافرتی طی معاملات روز جاری با قیمت بازار آزاد یکسان شده وهر یورو اروپا به قیمت ۱۴ هزار و ۲۱۰ تومان به فروش رسیده است.
هم‌چنین بانک‌های دلار را ۱۲ هزار و ۲۰ تومان و یورو را ۱۳ هزار و ۵۷۵ تومان از مشتریان خریداری کرده‌اند و این در حالی بوده که قیمت هر دلار آمریکا در صرافی‌ها برای خرید ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان و نرخ فروش ۱۲ هزار و ۲۵۰ تومان بوده است.

انتهای پیام

پایگاه خبری, تحلیلی خط سوم | نگاهی نو برای فردایی بهتر