خانهسخن سردبیر

دزده، دزده

نگاهی اجمالی به آزادی پس از بیان ما و آزادی پس از بیان بعضیا

خلیل موحد کیست؟ او را به‌عنوان یکی از چهره‌های سیاسی وابسته به جبهه پایداری در مشهد می‌شناسند. نام کاملش خلیل موحدی محصل طوس است و آن‌طور که خودش را در فضای مجازی معرفی کرده ۴۹ سال سن دارد. موحد عضو سابق شورای شهر مشهد بوده و یکی دو سال می‌شود که کانال تلگرامی «خط هشتم» را مدیریت می‌کند. این کانال یکی از مراجع دعوت‌کننده مردم به تجمعاتی بود که منجر به اعتراضات دی ماه سال ۹۶ شد.

حاج خلیل از سال ۱۳۸۷ با دوستان همفکر گروهی تشکیل داد که در مشهد به‌عنوان اهالی حسینیه فرهنگی قرآن و عترت مشهور است. او به مدد این حسینیه امیدوار بود نماینده مشهد در مجلس نهم باشد، اما در فهرست اصلی اصولگرایان قرار نگرفت. اما همین نامزدی و همچنین انتقادات تندی که به سید محمد پژمان شهردار سابق مشهد داشت، کمک کرد تا سال ۹۲ وارد شورای شهر مشهد شود. اما سال ۹۶، فهرست اصلاح‌طلبان مانع ورود موحد و همفکران تندروی او به شورای شهر شد. خلیل موحد در دوران مذاکرات هسته‌ای، یعنی همان زمان که موج تجمعات موسوم به «دلواپسیم» در برخی شهرها به راه افتاده بود سخنران اصلی این مراسم در شهر مشهد بود. کانال تلگرامی حسینیه قرآن و عترت پس از الحاق ایران به کنوانسیون منع تأمین مالی تروریسم، هنوز هم فعال است و شماره نمایندگان را در کانال خود منتشر می‌کند و از اعضا می‌خواهد به نمایندگان پیام ارسال کنند.

خلیل موحد فقط نسبت به مسائل سیاست خارجی ایران حساس نیست و زمانی که بهار امسال، امیر شهلا عضو شورای شهر مشهد به زندان افتاد، مطالب مفصلی درباره ارتباطات غیراخلاقی این عضو اصلاح‌طلب شورای شهر مشهد در رسانه‌های همسو با خود منتشر کرد! با این حال بعد از مدتی تمامی این مطالب را از حذف کرد. البته مهم‌ترین نکته درباره خلیل موحد به انتخابات مجلس یازدهم بر می‌گردد؛ محافل سیاسی مشهد می‌گویند او اسب خود را برای این انتخابات زین کرده و سخت در پی آن است تا با سه نماینده دیگر مشهد که از قضا چون او نسبت‌های محکمی با جبهه پایداری دارند رقابت کند؛ بی‌آنکه بخواهد این بار عصای دست پژمانفر، کریمی قدوسی یا قاضی‌زاده هاشمی در این انتخابات باشد

۲: در دعاوی حقوقی که شاکی و متشاکی خصوصی در یک پرونده وجود دارد، به لحاظ عرفی و شرعی مالباخته اجازه ندارد مستندات پرونده تا حکم نهایی را علنی نماید.
در دعاوی خصوصی یعنی شاکی و متشاکی حاضر هستند، بیان مستندات پرونده خلاف قانون و خلاف شرع است. حتی پس از صدور حکم نیز چنین مجوزی ندارند. اما در مسائل عمومی که تعرض به بیت المال مصداق محکومیت است و شاکی پرونده، مدعی‌العموم است.، مالباخته کل مردم هستند. بدین معنا که در چنین مواردی ۸۰ میلیون ایران مالباخته هستند. در چنین مصادیقی پنهان کردن اسامی، حروف اختصاری همچنین ن‌ه، الف‌ج و … معنا ندارد زیرا که من به قدرسهم خود در این پرونده ذینفع بوده و در آگاهی از سرنوشت مالم محق هستم. به همین دلیل می‌توان در محکومیت‌های عمومی از محکوم نام برد. اما در محکومیت‌های خصوصی به قدر خطا یا گناه فرد محکوم شده و ما اجازه نداریم با آبروی وی بازی کنیم.
نکته: با توجه به اینکه قاضی معصوم نیست و احتمال دارد که پرونده‌ای اشتباه کند، ترجیح من در پرونده‌های عمومی نیز به قدر لازم اطلاع رسانی کردن است و نباید محکومیت فرد را بازیچه منویات شخصی یا گروهی خویش قرار دهیم.
حال یک سوال مهم پیشروست. دلواپسان اصولگرا از کجا ونین اعتماد به نفسی دارند و خاشیه‌ی امن‌شان کجاست که چنین بی‌پروا سخن می‌گویند. پاسخ را باید در ام‌القرای شیعیان ایران، یعنی قم جستجو کرد. پدر نظریه‌ی ولایت مطلقه فقیه که نگاهی آسمانی به ولی‌فقیه داشته و معتقد است علما باید وی را کشف و نصب کنند آیت الله مصباح‌یزدی است که در قم ساکن است. او پدر معنوی این نظریه است. ولایت مطلقه ثمره نظریه‌اش است و دلواپسان اصولگرای تندرو هم محافظان این ثمره. با چنین پیش فرضی به راحتی می‌توان دریافت که چگونه آقای موحد یا عباسی و یا … فریاد می‌زنند و آزادی پس از بیان هم دارند.

۳: اقای خلیل موحد در یک ویدیو ۱ دقیقه‌ای ۱۴ بار از واژه‌ی دزد استفاده می‌کند. یعنی هر ۴/۲۸ ثانیه با صفت دزد نامی را بی‌آبرو می‌کند.
الف: در ایام قدیم، مردم جهت سنگسار زنی که متهم به زنا بود به حضرت عیسی(ع) فشار آوردند. پیامبر خدا که در میان مشتی جاهل مقدس‌نما محصور شده بود فرمود: نخستین سنگ را فردی بزند که هیچ گناهی نکرده است. جاهلان مقدس‌نمایی که امروز هم امتدادشان دیده میشود‌. حواریون مدعی عیسی (ع) همان جاهلان مقدس‌نما بودند که زن بخت برگشته را با اتهام زناکار بودن سمت به لبه تیز مرز حیات و مماتش برده بودند، در مواجهه با چنین حکمی از سوی نبی خدا عیسی‌بن مریم (ع) عملا دست از پا دراز تر مکانی را که می‌توانست شاهد قربانی شدن زنی بی پناه باشد، ترک کرده و از آنجا رفتند. مریم مجدلیه زن متهمی بود که اگر نبود درایت مسیح به لطف جهل مقدس سنگسار میشد تا نامش به جای گره خوردن به نام حضرت عیسی(ع)، به نام زناکاران گره بخورد.
ب: یک قاضی مسلمان جهت صدور حکم متهمی که زناکار است نیاز به ۴ شاهد عاقل و عادل دارد که چون میل در سرمه دان دیده باشند.
اولی را گفتم تا یادآوری کنم هیچ‌یک از ما عاری از گناه نیستیم باید از روزی که با ما نیز چنین کنند بترسیم و دومی را یادآوری کردم تا از انقلت و اکراه اسلام از ورود به برخی منکرات سخن گویم.
شاید همین دلیل است که چون ما نیز ممکن الخطا هستیم بر اساس آموزه‌های دینی بانشر منکر، اشاعه فخشاست و مستوجب حد شرعی خواهد بود.

نتیجه اخلاقی
۴: در بازار عده‌ایی دزدی را، بعد از دزدی تعقیب می‌کردند و فریاد می‌زدند:
آی‌ دزد، دزد را بگیرید، دزد دید تنها راه فرار از دست تعقیب کنندگان آن است که با مردم هم‌آوا بشود. بلافاصله او شروع کرد به فریاد برآوردن: آی مردم دزد را بگیرید. عده‌ایی با او هموا شدند و دزد در میان مردم گم شد‌.
همگان فریاد می‌زدند‌: آی دزد را بگیرید در حالیکه دزد کنار ایشان بود و فریاد مردم را بلندتر فریاد می‌کرد.

نظریه فقاهتی
در شرایطی که شورای نگهبان به هیچ عامل اجرایی دیگری جز خود اعتماد نداشته و در دو دوره‌ اخیر انتخابات مجلس، پس از تایید صحت انتخابات مجددا در جهت محروم کردن یک نماینده از حق شرعی و قانونی او دخالت مستقیم می‌کند(حفظ نظام) چگونه متوجه چنین کابینه‌ی دزدی نشده است و بزرگوار دلواپس ما آنرا فهمیده الله‌اعلم.
مسعود مویدی
مدیرمسئول پایگاه خبری، تحلیلی خط سوم
۱۶ اردیبهشت ۹۹
تهران

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن