خانهسخن شما

تقدیم به مدعیان دینمداری

سیره ابن هشام

 

قال ابن اسحاق : ………ثم قال : ایها الناس ، اسمعوا قولی ، فانی لا ادری لعلی لا القاکم بعد عامی هذا ، بهذا الموقف ابدا، ایها الناس ،ان دمائکم و اموالکم علیکم حرام الی ان تلقوا ربکم کحرمه یومکم هذا ،وکحرمه شهرکم هذا، وانکم ستلقون ربکم فیسالکم عن اعمالکم . وقدبلغت.

ابن اسحاق گفت ……..سپس گفت : ای مردم ،گوش دهید حرفم را ،شاید من سال بعد در این مکان نباشم و شما را نبینم . ای مردم ،همانا خون شما ومال شما بر شما حرام است تا زمانی که مرگ فرا رسد وبه دیدار خدای خود بروید ، مثل حرام بودن این روز برای شما واین ماه ( روزی که در منا حضور داشتند و ماه ذی الحجه) ،بزودی به دیدار خدای خود می روید واز اعمال شما پرسش خواهد شد

ومن گفتم .

قسمتی از خطبه رسول در منا آخرین حجی که محمد در آن حضور داشت ، این سخنان را هم مورخین نقل کردند و هم محدثین ، از ابن هشام ، ابن اسحاق ، یعقوبی ، طبری ،….. گرفته تا کلینی، طوسی، بخاری ، ومسلم.
بعد از برگشت از حج طی یک دوره بیماری محمد از دنیا رفت و آنچه گفت شاید سال بعد در این مکان شما را نبینم ، چنین شد . او ترک دنیا کرد و در عوض حقوق شهروندی را از خود برجای نهاد ( که تا امروز مغفول ماند) ،حقوق حرمت وارزش خون ومال ، حرمت خون ومال را مساوی وبرابر وهمردیف اعلام کرد ،هر چند قبلا اشاره به حرمت مال شده بود. لا تاکلوا اموالکم بینکم بالباطل وتدلوا بها الی الحکام ( بقره ۱۸۸) .ولی از آخرین ها این حرمت بود که مجددا از زبانش جاری شد و آنهم حرمت ابدی .

امروز

متاسفانه نه حرمتی برای خون انسانها قائلیم ونه حرمتی برای اموال مردم ، اولی را چه باید گفت !!؟؟ که ارزان ریخته می شود ،ولی دومی را ،این اختلاس ها حتی بریز وبپاش ها ،آیا حرمت ابدی ندارد؟ آیا این سخنان رسول به گوش مدعیان دینداری نرسیده است ؟ ! چه کسی ویا چه کسانی ابلاغ این گفتار را بر دوش می کشند؟
نخبگان باید چهره دینداران دروغین را به مردم نشان دهند .
مردم چه وظیفه ای دارند ؟

بزودی ما خواهیم مرد و از اعمالمان پرسش خواهد شد و رسول دروغ نگفت اگر دیندار هستیم .

من گفتم .

صادق صفاری

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن