خانهداخلی

با نام دین با جان مردم بازی نکنید!

حجت الاسلام عباس تبریزیان تا پیش از دستگیری، مدعی بود روزانه ۵۰۰ نفر را ویزیت می‌کند که عده‌ای از آن‌ها ساکن کشور‌های خارجی هستند و در اماکنی چون فرودگاه نیز مردم برای دیدار با او صف می‌کشند. این خبرگزاری همچنین مدعی شده بود تبریزیان از اروپا و آمریکا پیشنهادات متعددی برای کار و اقامت داشته است، حتی آن‌ها قول داده‌اند چنانچه وی به اروپا عزیمت کند و آن‌ها معجزات درمانی او را ببینند همگی مسلمان شوند. تبریزیان همچنین مدعی است که رئیس بیمارستان «سرطان هلند» شخصاً به او مراجعه کرده و حتی پیشنهاد ازدواج هم به او داده است.

در طی چند سال اخیر، اقبال به طب سنتی و اسلامی رشد فزاینده‌ای داشته و مردم ناامید از طب مدرن و بی اعتماد به آن به ویژه به دلیل تجاری شدن پزشکی و پولکی بودن برخی از پزشکان و حوزه درمان، از نقاط مختلف کشور به امید شفا گرفتن از طبیبان مدعی تخصص در طب سنتی و اسلامی به مطب‌های این افراد (یا به اصطلاح آنان محکمه ها) می‌شتابند.

گرایش مردم به طب سنتی و اتخاذ الگوی تغذیه به شکل سنتی و همچنین استقبال از مصرف دارو‌های گیاهی، دمنوش ها، شربت‌ها و نوشیدنی‌ها و به صورت کلی انواع خوراکی‌های گیاهی و سنتی موجب رونق عطاری‌ها و مغازه‌های فروش محصولات ارگانیک و اصطلاحا طبیعی و بدون دستکاری صنعتی شده است.

در طی سالیان گذشته، آگاهی مردم نسبت به تجاری شدن صنعت غذا و پولساز بودن این بخش برای دست اندرکاران تولید و توزیع به قیمت به خطر انداختن سلامتی مردم و کسب اطلاعات جدید نسبت به استفاده از تراریخته‌ها، افزودنی‌های غیرمجاز و انواع نگهدارنده‌های نامناسب در صنعت غذا، نوشیدنی و حتی سبزی و میوه، سبب شده که طیفی از مردم شدیدا به سوی احیای تغذیه ایرانی و حتی آشپزی اصیل ایرانی حرکت کنند. افزایش عجیب آمار بیماری‌هایی همچون سرطان و «ام اس» که گفته می‌شود به دلیل تغذیه نامناسب ایرانیان است نیز تاثیر بالقوه‌ای بر گرایش مردم به سمت هر آنچه سنتی نامیده می‌شود اعم از پزشکی و غذا داشته است.

این اقبال، امکانی را برای عده زیادی ایجاد کرد که تحت عنوان حکیم یا طبیب، داروساز، مشاور تغذیه به صورت سنتی و تولید کننده محصولات ارگانیک، شروع به فعالیت کنند. پس از موفقیت طب سنتی در جلب نظر و اعتماد مردم، شیوه دیگری از طب با نام طب اسلامی که به واقع نافی طب مدرن بوده و مدعی است با کمک احادیث و ادعیه و با استفاده از دارو‌ها و غذا‌هایی که با دستور اسلامی تهیه می‌شوند می‌توان بیماری‌ها را درمان کرد نیز رایج شد.

طب سنتی و اسلامی برخلاف تصور عامه مردم، نه تنها هم پوشانی با هم ندارند بلکه در بسیاری از موارد در مقابل هم هستند. این درحالی است که منابع این دو در برخی موارد، مشترک است. طب سنتی، مدعی مضر بودن و بی اثر بودن طب مدرن؛ خاصه به دلیل ریشه غربی آن نیست و در مواردی مانند سونوگرافی، آزمایش خون، ایدز و هپاتیت و یا بیماری‌های استخوان از دستاورد‌های طب مدرن نیز کمک می‌گیرد. طب اسلامی رایج در کشور، اما طب مدرن را غربی، اسرائیلی و شیطانی می‌داند و مدعی است این نوع از پزشکی باید به نفع پزشکی اسلامی که منبع اصلی آن احادیث ائمه هستند کنار برود.

با نام دین با جان مردم بازی نکنید!

پزشکی مدرن اباطیل و حقه است!

 

یکی از این محکمه‌های طب اسلامی که در سال‌های اخیر، بسیار مورد اقبال مردم قرار گرفت، مطب و داروخانه حجت الاسلام عباس تبریزیان بود که از جانب شاگردانش در حوزه به «ابن سینای حوزه» معروف شده است. عباس تبریزیان که مدعی است هرآنچه بشر در حوزه پزشکی نیاز دارد در اسلام و کلام ائمه آمده و پزشکی مدرن، مُشتی اباطیل برای سرکیسه کردن مردم است، هم اکنون به جرم فعالیت و اقدام به امر درمان و داروسازی غیر تخصصی که جان بسیاری از افراد را به خطر انداخته، از طرف دادسرای ویژه روحانیت و همچنین وزارت بهداشت محکوم گشته و کارگاه‌ها و مطب هایش پلمب شده است.

پایگاه اینترنتی «داروی اسلامی» که از جمله وب‌سایت‌های فعال در زمینه طب اسلامی است، زیر نظر تبریزیان اداره و دارو‌های ساخت او که تقریبا در تمام زمینه‌ها تولید می‌شد را تبلیغ کرده به فروش می‌رساند.

دارو‌هایی از قبیل «آمادگی رحم»، «تقویت عصب»، «صاف‌کننده خون»، «تقویت و درمان ضعف مغز»، «تقویت قلب امام رضا» و «سرکه حضرت مریم (س)» از جمله تولیدات او بود. انواع شربت ها، محلول‌ها و پودر‌ها نیز تحت عنوان شربت و یا قرص امام رضا و یا منتسب به نام یکی از ائمه اطهار (ع) توسط تبریزیان و همکارانش به فروش می‌رسید.
 
عباس تبریزیان کیست؟
حجت الاسلام عباس تبریزیان که در دوره ای، در نجف نیز درس خارج فقه داده است، دارای مطب، داروخانه و مرکز طب اسلامی در قم بود و رسانه‌هایی، چون خبرگزاری فارس، تسنیم، بسیج نیوز و راسخون، مطالب و فیلم‌های وی را پوشش می‌دادند و کسانی، چون رائفی پور نیز شدیدا از او حمایت می‌کردند. اساتید حوزه علمیه قم نیز به دیدار وی رفته و از او برای تدریس طب اسلامی در حوزه علمیه دعوت به عمل می‌آوردند. حمایت شبکه‌های تلویزیونی همچون شبکه جهانی ولایت و همچنین برخی نهاد‌های خاص در کشور نیز در مشهور شدن تبریزیان موثر بود.

خبرنگار دیدارنیوز در گفتگو با یکی از طلبه‌های حوزه علمیه قم که از منتقدین تبریزیان است، از روند مشهور شدن و فعالیت تبریزیان در حوزه درمان پرسید که وی در پاسخ گفت: «طیفی از روحانیون و طلبه‌های قم از جمله سید کاظم طباطبایی مسئول موسسه دارالحدیث وحجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی ایازی نسبت به فعالیت ایشان انتقادات جدی وارد کردند. ایشان در آغاز فعالیت خود در اصفهان و سپس مشهد و قم تنها به تفسیر روایات و احادیث طبی و آموزش الگوی زندگی اسلامی اشتغال داشت، اما کم کم به حوزه درمان بیماری‌ها نیز ورود کرد و دارو‌های خود را به سراسر کشور پخش کرد. خود بنده بار‌ها به روش درمانی ایشان در خصوص بیماری‌هایی مانند بارداری‌های خارج از رحم، کبد و قلب که منجر به حتی مرگ بعضی از افراد شده بود انتقاد کردم.»

معاون پیشین طب سنتی وزارت بهداشت نیز از مرگ افرادی خبر داد که باید پیوند کبد می‌شدند، اما به توصیه تبریزیان منصرف شده و پس از مدت کوتاهی، فوت کردند.

 

اوتیسمی‌ها جن زده اند!
پیش از این، خبرگزاری تسنیم در طی مصاحبه با تبریزیان نوشته بود که وی روزانه ۵۰۰ نفر را ویزیت می‌کند که عده‌ای از آن‌ها ساکن کشور‌های خارجی هستند و در اماکنی، چون فرودگاه نیز مردم برای دیدار با او صف می‌کشند. این خبرگزاری همچنین مدعی شده بود تبریزیان از اروپا و آمریکا پیشنهادات متعددی برای کار و اقامت داشته است، حتی آن‌ها قول داده‌اند چنانچه وی به اروپا عزیمت کند و آن‌ها معجزات درمانی او را ببینند همگی مسلمان شوند. تبریزیان همچنین مدعی است که رئیس بیمارستان «سرطان هلند» شخصاً به او مراجعه کرده و حتی پیشنهاد ازدواج هم به او داده است.

وی در وب سایت طب اسلامی ادعا کرده که این طب، یشرفته‌ترین طب دنیا است چرا که جبرئیل آن را به پیامبر و از طریق او به اهل بیت الهام کرده است. او همچنین مدعی بود حدود ۱۱ هزار روایت طبی جمع‌آوری کرده که بر اساس آن‌ها می‌توان تمامی بیماری‌ها را درمان و تمامی مسائل پزشکی را بررسی و حل کرد و نیازی به طب مدرن نیست.

به طور مثال، تبریزیان درباره بیماری اوتیسم گفته بود: «اوتیسم نوعی معلولیت ذهنی است که در روایات به «خبل» یاد شده است.» وی ضمن آن که منشأ این بیماری را ضایعه نخاعی کامل نشدن مغز معرفی کرده آن را معلول جن می‌داند که در نطفه یا هنگام زایمان به مغز نفوذ می‌کند. او همچنین همبستری در زمان قاعدگی را نیز از علل ابتلا به اوتیسم می‌داند و راه درمان را بخور (بخار) حضرت مریم (س)، قطره سداب سرکه، داروی جامع امام رضا (ع) به همراه آب انار، داروی ترکیبی عقل، داروی تقویت عصب و داروی طریفل بیان می‌کند که همه را نیز خود می‌سازد.

تبریزیان همچنین با واکسیناسیون کودکان مخالف است و در این زمینه با استناد به اصول کافی می‌گوید: برای واکسیناسیون طبیعی و طبق دستورات اسلامی باید چند کار را با دقت و زیر نظر استاد مجرب انجام داد: چکاندن دو قطره جاوشیر مخلوط با آب باران در بینی نوزاد در بدو تولد، گفتن اذان در گوش راست نوزاد و اقامه در گوش چپ (جلوگیری از جن زدگی و ترس و…)، استفاده از ظرف مشترک با دیگران خصوصا ظرف آب خوردن، حجامت در نقره سر نوزاد (گودی پشت سر)، استفاده از داروی امام کاظم (ع)، خواندن سوره ناس و فلق هر کدام سه مرتبه و توحید ۱۰۰ مرتبه. (اگر نمی‌توانند ۵۰ مرتبه هر شب تا نوزاد بزرگ شود)
با نام دین با جان مردم بازی نکنید!

عمل قلب نکنید، به دانه بخورید!

حسین حسینی یکی از افرادی است که برای گرفتگی عروق قلب به تبریزیان مراجعه کرده است. پزشکان به او گفته بودند لازم است قلبش را عمل کند. پس از مراجعه به حجت الاسلام عباس تبریزیان، وی شدیدا با انجام عمل مخالفت کرده و گفته بود به وسیله داروی باز کننده عروق قلب و مصرف «به دانه» و خوردن اسپند و مصرف گوشتی که در شیر پخته شده باشد می توان مشکل را حل کرد. تبریزیان برای مشکل دریچه های قلبی نیز مصرف قرص قلب امام رضا و همچنین گرسنگی دادن به بدن را توصیه کرده بود.
با نام دین با جان مردم بازی نکنید!

کارگاه تولید دارو؟؟؟
در دی ماه ۱۳۹۷ اعلام شد در مشهد سه سوله متعلق به عباس تبریزیان شناسایی شده که در آن‌ها کار تولید، بسته بندی و انبار دارو صورت می‌گرفته است. خبرها حکایت از آن داشت که وضعیت کارگاه مذکور از حیث بهداشت و استاندارد به حدی وخیم بوده که به دستور مقامات قضایی پلمب شده است.

در همین ارتباط، دکتر سیدجواد مجتبوی مدیر طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد در واکنش به این خبر به سود سرشاری که این داروهای غیربهداشتی و تقلبی نصیب تبریزیان و شرکایش می کرد خبر داد.

حامیان با نفوذ تبریزیان

با نگاهی به فعالیت های رسانه ای و همچنین سخنرانی های تبریزیان و حامیانش در سالهای گذشته متوجه حمایت جریان منسوب به اصولگرا و نهادها و موسسات حامی آنها از ترویج و اشاعه الگوی درمانی تبریزیان می شویم.
نکته دیگر در این رابطه واکنش های منفی به دستگیری و محکومیت عباس تبریزیان است که از طرف تعدادی از حوزوی ها، غرب ستیزان و اصولگرایان صورت گرفته است. هواداران او و اساسا طرفداران این نوع از طبابت و درمان، معتقدند که طب اسلامی در مقابل طب مدرن که در واقع ارمغان غرب است قرار دارد و بهتر است ایرانیان از میراث اسلامی و ایرانی خود در حوزه سلامتی و بهداشت برخوردار شوند و خود را به پزشکی غربی نسپارند.

مصداق این نظر حامیان، سخنرانی تبریزیان در تاریخ ۴ آبان ۱۳۹۴ در حسینیه ثارالله شیراز و در جمع پاسداران سپاه و با حضور حاجی زاده نماینده ولی فقیه در سپاه شیراز است که وی طی این سخنرانی، طب مدرن و داروسازی را برساخته صهیونیست ها دانسته است.

همچنین بسیج نیوز در تاریخ ۱ مرداد ۱۳۹۶ گزارش داده که آیت‌الله تبریزیان در همایشی تحت عنوان همایش طب اسلامی با موضوع تخصصی اطفال به همت مجموعه‌ی فرهنگی مبین در حسینیه شهدای بسیج ناحیه بسیج امام صادق اصفهان سخنرانی کرده است. تبریزیان همچنین در تاریخ ۱ دی ۱۳۹۵ در برنامه ای دیگر در پایگاه مقاومت بسیج انصار الحسین بوشهر حاضر شده و به سخنرانی با موضوع ترویج طب اسلامی پرداخته است.
با نام دین با جان مردم بازی نکنید!
تبریزیان در جمع طلاب و اساتید مدارس علمیه خراسان شمالی نیز گفته است: «در طب اسلامی درمان سرطان و بیماری ام‌اس، مانند درمان سرماخوردگی بوده و راحت درمان می‌شود.»

به گزارش صدای پزشکان، وی طی سخنرانی های خود در حوزه علمیه امام جواد کرج و نشستی که در تاریخ ۲ تیر ۱۳۹۴ به همت اداره اوقاف یزد برگزار شده نیز ادعا کرده که مقصر رشد آمار سرطان، پزشکی مدرن است و تا ۸۰ سال پیش، این بیماری وجود نداشته است.


صدای پزشکان در ادامه می‌نویسد حجت الاسلام سعیدی امام جمعه قم و تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)  نیز در دیدار با عباس تبریزیان، ضمن ابراز رضایت از اقدامات او، خواهان گنجاندن طب‌ اسلامی در دروس حوزه علمیه شده بود. همچنین آیت الله جزایری امام جمعه سابق اهواز نیز تبریزیان را ابن سینای زمان خوانده بود.

محکومیت به دلیل ایجاد مشکلات چشمگیر!
دکتر علیرضا عسگری مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت در مورد محکومیت عباس تبریزیان و محمدحسین ناظری از سوی دادسرای ویژه روحانیت که به نام طب اسلامی در امر درمان مردم دخالت می‌کردند گفته است: «این افراد بدون داشتن مدرک، مجوز، مهارت و تحصیلات به طور وسیع در امر درمان مردم دخالت کرده که بنابه گزارش معاونت طب سنتی وزارت بهداشت، مشکلات چشمگیری در حوزه درمان و سلامت برای مردم ایجاد کرده، پیگیری‌های وزارت بهداشت و همکاری قوه قضاییه و دادگاه روحانیت سبب شد رای به محکومیت این دو نفر صادر گردد»

وزیر سابق بهداشت نیز ضمن گلایه از قوه قضاییه و نهاد‌هایی که حامی عباس تبریزیان بودند گفته بود: «چرا هیچ کس متعرض فردی که در لباس پیامبر و به اسم دین با جان مردم بازی می‌کند نمی‌شود؟» البته در همان زمان، صادق آملی لاریجانی رئیس وقت قوه قضائیه در واکنش به صحبت‌های وزیر بهداشت تاکید کرده بود: «قوه قضاییه در این فقره جرمی مشاهده نمی‌کند که اقدام کند»

رئیس فعلی قوه قضاییه، اما نظر دیگری دارد. محکومیت عباس تبریزیان و محمد حسین ناظری عضو شورای خبرگان طب اسلامی نشان می‌دهد که رویه جدید قوه قضاییه، مبتنی بر سختگیری نسبت به متخلفین است؛ به ویژه کسانی که دین را ابزار کسب و کار خود کرده اند.
منبع: دیدارنیوز
برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن