آیا می دانستید؟

امروز پایان عمر ویندوز ۱۰ است

به حاشیه لبه بالای نمایشگر دستگاه حاضر در تصویر اصلی مطلب نگاه کنید. این دستگاه لومیا آیکان (Lumia icon) است که سال ۲۰۱۴ معرفی شد. البته که حاشیه پایین نمایشگر این دستگاه آنقدر هست که بتوانید روی آن فوتبال کاغذی بازی کنید (!) اما به هر حال این دستگاه برای سال ۲۰۱۴ است و همیشه طراحی های خاص نوکیا در برابر چشمهای من جذاب هستند.

به حاشیه لبه بالای نمایشگر دستگاه حاضر در تصویر اصلی مطلب نگاه کنید. این دستگاه لومیا آیکان (Lumia icon) است که سال ۲۰۱۴ معرفی شد. البته که حاشیه پایین نمایشگر این دستگاه آنقدر هست که بتوانید روی آن فوتبال کاغذی بازی کنید (!) اما به هر حال این دستگاه برای سال ۲۰۱۴ است و همیشه طراحی های خاص نوکیا در برابر چشمهای من جذاب هستند. لومیا آیکان آخرین نسل پرچمدارهای ویندوزفون نبود اما آخرین پرچمدار ویندوزفونی نوکیا می تواند باشد. به هر صورت، امروز پایان ویندوز ۱۰ موبایل است. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره آن صحبت کنیم.

پایان ویندوز ۱۰ موبایل

ویندوز ۱۰ موبایل

ویندوز ۱۰ موبایل

طبق اعلام رسمی مایکروسافت در تاریخ ۱۹ آذر ۹۸ یعنی امروز، پشتیبانی از تمام نسخه‌های تجاری و عمومی ویندوز ۱۰ موبایل به پایان خواهد رسید و از این پس هیچ بروزرسانی برای آن عرضه نخواهد شد. بدون شک ویندوز موبایل یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های مایکروسافت در دنیای فناوری به شمار می‌رود، اما توقف پشتیبانی از ویندوز موبایل شرایطی را برای مایکروسافت ایجاد می‌کند تا بتواند با تمرکز بیشتری بر روی توسعه نرم افزار‌های گوشی و تبلت تاشو Neo و Duo کار کند.

مطالب پیشنهادی

این اپ رو نصب کن، حتی پلاک خانه ها هم روی نقشه مشخصه !

این اپ رو نصب کن، حتی پلاک خانه ها هم روی نقشه مشخصه !

ویندوز موبایل ۸ و ۱۰ خاطرات تلخ و شیرین بسیاری را برای کاربرانش رقم زده است که بدون شک پشتیبانی بسیار محدود از نرم‌افزارها و رابط کاربری کاملا یکتا و نوآورانه، از خاطرات منفی و مثبت ویندوز فون برای کاربران این سیستم عامل موبایلی شکست خورده است. از طرفی مایکروسافت انتظار داشت که ویندوز موبایل به عنوان یک رقیب قدرتمند در کنار iOS و اندروید به رقابت بپردازد، اما این موضوع هیچ‌وقت محقق نشد.

البته مایکروسافت مدت زیادی است که ویندوز موبایل ۱۰ را رها کرده است، اما این شرکت نسبت به خریداران، به خصوص مشتریان تجاری مسئولیت‌هایی داشته که در نهایت این تعهدات در تاریخ ۱۹ آذر یعنی امروز به پایان رسیده است و از این پس مایکروسافت برای ویندوز ۱۰ موبایل حتی بروزرسانی امنیتی هم عرضه نخواهد کرد.

ویندوز ۱۰ موبایل

ویندوز ۱۰ موبایل

البته باید در نظر داشته باشید که پایان پشتیبانی از ویندوز ۱۰ موبایل به معنی از کار افتادن آن نیست، بلکه این سیستم عامل موبایلی همچنان کار می‌کند و بروزرسانی نرم‌افزارهای جانبی آن کاملا به تیم توسعه دهنده آن بستگی دارد؛ همچنین فعالیت فروشگاه نرم افزاری مایکروسافت همچنان پابرجا است.

شما کاربری ویندوز ۱۰ موبایل بودید؟ چه خاطره ای از آن دارید؟

من شخصا در درجه اول تجربه کاربری (UX) و سپس رابط کاربری آن را دوست داشتم. به عنوان شخصی که در دنیای فناوری سیر می کند یک میان رده و یک پرچمدار آن را تست کردم ولی متاسفانه هیچ وقت این تجربه کاربری نتوانست لحظه ای حتی من را به فکر مهاجرت فرو ببرد. دلیل مشخصا کمبود اکوسیستم توسعه‌دهندگان و البته رقابت ناسالم گوگل در عدم ارایه سرویس هایش برای این سیستم عامل بود.

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن