پیشنهادخانهداخلیویژه ها

اختصاصی رویترز: خبرچینان در سوریه و عراق پرواز قاسم سلیمانی را به آمریکا لو دادند

مقامات عراقی مرتبط با تحقیقات در مورد کشته شدن قاسم سلیمانی در عملیات پهپادی آمریکا می‌گویند بررسی‌ها حاکی از وجود رد پای یک «شبکه از جاسوسان» در فرودگاه بغداد دارد که اطلاعات پروازی و حضور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در پایتخت این کشور را که به ترور او منجر شد، لو داده بود.

همزمان، مقامات امنیتی عراق به خبرگزاری رویترز گفتند که تشکیلات اطلاعات سوریه نیز تحقیقات مستقل خود را در این باره دنبال می‌کند.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۹ دی این گزارش را به نقل از مقامات عراقی مطلع از تحقیقات منتشر کرد.

قاسم سلیمانی که ارشدترین نظامی شناخته شده ایران در جهان بود، بامداد ۱۳ دی به وقت عراق با پرواز شرکت هواپیمایی خصوصی سوری «شام وینگز ایرلاینز» از دمشق به بغداد رسید.

او بعد از استقبال توسط ابومهدی المهندس، معاون نیروهای حشدالشعبی عراق، همراه با او و هشت تن دیگر از همراهان ایرانی و عراقی‌اش که درون دو خودرو بودند، با شلیک پهپادهای آمریکایی در جاده فرودگاه کشته شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نام قاسم سلیمانی و چهار ایرانی همراهش در فهرست مسافران پرواز ایرباس آ-۳۲۰ در مسیر دمشق- بغداد ثبت نشده بود.

یک مقام عراقی گفته است قاسم سلیمانی به دلیل افزایش نگرانی‌های امنیتی بعد از رویدادهای اخیر در منطقه، پرهیز داشت از اینکه با هواپیمای خصوصی‌ در اختیارش پرواز کند و ترجیح داد که با هواپیمای مسافربری به بغداد برود.

تحقیقات عراق در مورد کشته شدن قاسم سلیمانی تنها دقایقی بعد از حمله آمریکا، آغاز شد و از خروج ده‎‌ها تن از نیروهای امنیتی شامل پلیس، افسران بخش کنترل گذرنامه و نیروهای اطلاعاتی مستقر در فرودگاه جلوگیری شد تا از آنان بازجویی شود.

برخی از آنها تا ۲۴ ساعت نیز بازجویی شدند.

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن