خانهسخن سردبیر

آیا روح‌الله زم خودکشی شده است؟

پس از حوادث کوی دانشگاه در سال ۷۸ و انتخابات ۸۸ اطلاعات سپاه که وظیفه‌ی ذاتیش درون سازمانی بوده، عملا به یک نهاد اطلاعاتی موازی در برخورد با فعالان سیاسی، مدنی که در ابتدا بیشتر شامل اصلاح‌طلبان میشد، تبدیل گردید. در سالهای اخیر این سازمان به دفعات با وزارت اطلاعات که به وظیفه‌ی قانونی خود عمل می‌کند به چالش افتاد. پرونده فعالان محیط زیست و آقای دری عضو تیم مذاکره‌کننده از مصادیق این تقابل است. تا قبل از بازداشت زم وزارت اطلاعات وظیفه‌ی عملیات‌های برون مرزی را بر عهده می‌گرفت و این نخستین عملیات رسمی و پر سر و صدای اطلاعات سپاه است. روندی که به مرور به حذف وزارت اطلاعات و جایگزین شدن اطلاعات سپاه می‌انجامد.

از اواخر مهرماه تا امروز که در دهه نخست آبان ماه هستیم، یک خبر توانسته کماکان ضمن حفظ جذابیت خود برای مخاطب، در صدر اخبار ایران بماند.

متن خبر: روح‌الله زم، سرکرده کانال آمدنیوز طی یک عملیات فریب، از کشور عراق به داخل کشور هدایت شده و توسط پاسداران نایب امام زمان (عج) بازداشت شد. خبری که پس از انتشارش توانست در کسری از حداقل زمان چون یک بمب خبری، سروصدای بلندی راه بیاندازد، ۴ سوال مهم را در ذهن مخاطب مطرح می‌نمود. 

۱: چرا روح‌الله به عراق رفته است؟

( بغداد و جنوب عراق که شیعه‌نشین هستند در دهه‌ی گذشته کاملا تخت نفوذ جمهوری اسلامی قرار گرفته و روح‌الله زم که در فرانسه تخت تدابیر شدید امنیتی بوده قطعا از حضور مامورین امنیتی جمهوری اسلامی اطلاع داشته است. پرسشی که بیشتر حول چرایی تن دادن زم به این سفر بوده است.)

 ۲: مگر وزارت اطلاعات ارگان امنیتی رسمی در خارج از کشور نیست که سازمان اطلاعات سپاه اینکار را کرده است؟ 

پس از حوادث کوی دانشگاه در سال ۷۸ و انتخابات ۸۸ اطلاعات سپاه که وظیفه‌ی ذاتیش درون سازمانی بوده، عملا به یک نهاد اطلاعاتی موازی در برخورد با فعالان سیاسی، مدنی که در ابتدا بیشتر شامل اصلاح‌طلبان میشد، تبدیل گردید. در سالهای اخیر این سازمان به دفعات با وزارت اطلاعات که به وظیفه‌ی قانونی خود عمل می‌کند به چالش افتاد. پرونده فعالان محیط زیست و آقای دری عضو تیم مذاکره‌کننده از مصادیق این تقابل است. تا قبل از بازداشت زم وزارت اطلاعات وظیفه‌ی عملیات‌های برون مرزی را بر عهده می‌گرفت و این نخستین عملیات رسمی و پر سر و صدای اطلاعات سپاه است. روندی که به مرور به حذف وزارت اطلاعات و جایگزین شدن اطلاعات سپاه می‌انجامد.

۳: با بازداشت روح‌الله در روزهای آینده باید انتظار انتشار نام چه کسانی را در جایگاه مدیران و تصمیم‌سازان جمهوری اسلامی ایران به عنوان منابع خبری آمد‌نیوز خواهیم شنید؟ 

و سوال چهارم هم اینکه آیا روح‌الله در طول دوران بازداشتش زنده خواهد ماند؟

( اگر از برخی خبرهای آمدنیوز که مصداق بارز تجاوز به حریم خصوصی افراد بود بگذریم باید گفت آمدنیوز روح الله زم خواسته یا ناخواسته محلی برای دعوا و افشاگری سیاستمداران برعلیه هم شده بود. با بازداشت روح‌الله زم یکی از مهمترین سوالهای پیش آمده اسامی افرادیست که به وی خبر می رساندند و از طرفی با عنایت به جایگاه خاص کسانی که در این مدت به وی خبر می‌رساندند (همچون مدیرمسوول وب‌سایت عماریون-محمدحسین رستمی-) این قدرت و انگیزه را دارند تا وی را حذف فیزیکی کنند تاجعبه سیاه روح‌الله هرگز بازنگردد.)

جامعه ایرانی که کمامان مشغول هضم نخستین خبر بود و گاها در اصل خبر نیز شبهه می کرد با خبر دو م مواجه شد این خبر نیز همچون اولی گوش ایرانیان داخل و خارج از کشور را نوازش داد.

متن خبر:

نخستین اعتراف تلویزیونی روح‌الله زم

خبری که در دل خود از اعترافات تلویزیونی روح‌الله حکایت داشت. اتفاقی که در کمتر از ۱۲ ساعت از بازداشتش رخ داده بود. از آنروز که نخستین فیلم از اعترافات روح‌الله زم پخش شد تا امروز یک ویدیوی چند دقیقه‌ای دیگری از وی منتشر شده که در آن زم از محمدحسین رستمی مدیرمسوولی سایت عماریون نام میبرد. پس از انتشار این ویدیو متاسفانه هیچ خبری قطعی و قابل استناد از یک مقام مسئول پخش نشده است و همین موضوع باعث شده تا گمانه‌زنی های مختلفی درباره وضعیت روح‌الله زم توسط تحلیلگران مطرح شود. یکی از این گمانه‌زنی‌ها رشته‌ توییت‌های خانم سلمانی است که خبر از قتل روح‌الله می‌دهد. خبری که از روز نخست یکی از مصادیق انتظار برای آینده خبری روح‌الله نیز به شمار می‌آمد. 

نخستین توییت خانم سلمانی پس از انتشار خبری زده شده است که طی آن سردار شریف بعنوان سخنگوی سپاه گفته بود نیازی به اعتراف روح‌الله نیست و ….

 

 

موضوعی که باعث شد عبدالرضا داوری نیز امروز در یک توییت این موضوع را مطرح کند که نباید از کنار مسله‌ی قتل زم به راحتی گذشت.

در چند سال اخیر، همواره از برخی محبوبان دیروز و مغضوبان امروز جمهوری اسلامی شنیده‌ایم که آنها به اسرار اصلا مگوی نظام در قالب یک CD قرمز دسترسی دارند و اگر خط به ابرویشان بیافتد مطالب آن CD منتشر خواهد شد.(به عنوان مثال می‌توان از ادعایی که عباس پالیزدار مطرح می‌کند یاد کرد که در آن مرتضوی در دادگاه که در جایگاه متهم حضور داشته قاضی پرونده را تهدید می‌کند که اگر وی را محکوم کند، با انتشار CD قرمز ۱۰۰ نفر از صدر نظام به پایین را افشا خواهد کرد)

سوالی که در ادامه خبر احتمالی قتل زم به ذهن خطور می‌کند اینست که آیا روح‌الله چنین روزهایی را پیش‌بینی می‌کرده و برای آن همچون CD قرمز حضرات، چاره‌جویی کرده است یا خیر؟ 

کلام آخر:

اینکه عده‌ای روح‌الله زم را نفوذی نظام در اپوزوسیون بخوانند، از وی به عنوان فردی یاد کنند که لایق جایگاهی که در آن قرار گرفته بود، نبوده. مدعی مالکیت آمدنیوز از روز نخست باشند و … در اصل ماجرا تغییری حاصل نمی‌کند. روح‌االه زم لایق آمدنیوزش بود یا نبود، سواد رسانه‌ای داشت یا نداشت توانسته بود از شکاف عمیق در حاکمیت مستقر ایران و بلبشو بی حساب و کتاب در اپوزوسیون برانداز جمهوری اسلامی پرده برداری کند و به همین دلیل مورد غضب اکثر تفکرات شاخص و مدعی در ایران قرار بگیرد. آنهم در شرایطی که بیشتر افشاگری‌هایش یا صحت نداشت و یا افشاگری از جانب وی نبود و وی در ادامه رسانه‌ای شدن یک خبر بر موجش سوار شده بود.

به همین دلیل هم اکثر این تفکرات در داخل و خارج از کشور سعی دارند وی را فردی کاملا کم اهمیت جلوه دهند که از صبح تا شب کارش خطا بوده است. اینان به بهانه بازداشت زم دایما مشغول بررسی شخصیت و عملکرد زم هستند و حال آنکه بخشی از این بررسی کنندگان مدعی هستند که زم ربوده شده است، خبر قتل وی محتمل است و مدعیان کماکان مشغول کار خودشان هستند. مصداق بارز دنیا را آب ببرد اینان را خواب میبرد (مهر تاییدی بر مشکلات فرهنگی جامعه‌ی ایرانی که در هر رخدادی خود را بیش از پیش نمایان می‌کند).

در خاتمه ضمن تاکید بر اهمیت جان انسانها و محکوم کردن قتل افراد در گذشته و آرزوی پایان تفکر حذف فیزیکی و به قتل نرسیدن انسان‌ها در آینده، امیدوارم که روح‌الله زم و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی هرگز در مسیر حذف فیزیکی قرار نگیرند. روح‌الله زم اگر اینگونه که مدعی بود عاشق ایرانش است باید به سرعت لب به سخن بگشاید و از مدعیانی که بنام دین، بی‌دینی را مستقر کرده‌اند و یا بنام ایران کاسبی برای خود راه انداخته‌اند پرده برداری کند تا ایران و ایرانی نااهلان را بشناسند.

مسعود مویدی

نهم آبان نود و هشت

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن