خانهسخن سردبیر

نامه سرگشاده مسعود مویدی به ریاست محترم جمهوری درباره دکتر کمال جعفری

بسم‌الله الرحمن الرحیم
ریاست محترم قوه مجریه
سلام علیکم
احتراما به استحضار می‌رساند؛
در تاریخ دوم مرداد سال ۹۷، افرادی از طرف وزارت اطلاعات، دکتر کمال جعفری، برادر شهید جعفری، جانباز ۳۵٪ جنگ تحمیلی و استاد مدیریت استراتژیک دانشگاه را به اتهام:
۱: تشکیل دسته و گروه (کانال)تلگرامی به قصد بر هم زدن امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام
۲: ارتباط با گروههای معاند از طریق بازنشر چند مطلب از کانال تلگرام آمدنیوز، حشمت‌الله طبرزدی، مهدی خزعلی، محمد نوری‌زاد و محمد مهدوی فر
۳: توهین به رهبری
بازداشت کرده (حسب فرمایش دکتر جعفری) که پس از پایان دوران بازجویی‌های اولیه و تفهیم اتهام به وی با قرار وثیقه سنگین، معادل ۱۵ میلیارد ریال نامبرده آزاد میشود. در تاریخ ۲۰ فروردین ۹۸ و در شرایطی که هنوز نخستین ماه از سال نو به اواسط خود رسیده بود، در روز تکریم جانبازان و ایثارگران دفاع مقدس، دکتر جعفری جانباز و ایثارگر آنروزهای عمر نوپای انقلاب را مجددا احضار و به ۱۳ سال زندان (از قرار ؛ ۱۰ سال جهت تشکیل کانال تلگرام، ۲ سال به خاطر باز نشر مطالب و ۱ سال به دلیل توهین به رهبری) محکوم می‌کنند.

همانگونه که مستحضرید اعضا یک کانال تلگرام، بر اساس مشترکاتی که میان خود و محتوای تولید شده آن رسانه وجود دارد به عضویت آن درمی‌آیند و ورود و خروج افراد خارج از حوزه اختیارات سازنده یا مدیر کانال است.
حال سوال مهم اینجاست که چرا تشکیل یک کانال تلگرام با محتوایی کاملا شفاف همچون زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا، بازنشر مطالب دیگر دلسوزان نظام  با خط و مشی انتقادی همچون آیینه و نشر سرودهای انقلابی تا بدان جا حساسیت برانگیز می‌گردد که سازنده آن به ۱۰ سال زندان محکوم می‌گردد؟ همچنین قاضی محترم دادگاه چگونه توانایی نیت‌خوانی دارد که تشخیص داده‌اند،  قصد دکتر کمال جعفری از راه‌اندازی آن کانال تلگرامی برهم زدن امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام است؟ و یا تشخیص یک قاضی بر اینکه یک کانال تلگرام توانایی بر هم زدن امنیت ملی کشوری را دارد که خون‌های بسیاری به آن اهدا شده تا پابرجا بماند، توهین به خون شهدا و نظام نیست؟
از طرفی، کدام دادگاه صالحه در نظام جمهوری اسلامی حکم معاند نظام به افرادی داده است که در بخش دوم اتهامات دکتر جعفری از آنها به عنوان مصداق معاند نامبرده شده است؟ و یا در کدام کتاب قانونی و یا دائرة‌العارف فارسی بازنشر مطلبی، به معنای ارتباط با تولیدکننده مطلب تعریف و تعبیر شده است که بر اساس آن دکتر کمال جعفری محکوم شده‌اند ؟
درباره بند سوم محکومیت دکتر کمال جعفری نیز یادآوری سیره علی(ع) که در برخورد با خوارج که هر روز و در مقابل مسجد به حضرت توهین می‌کردند، اما امیرالمومنین نه تنها آنها را به جرم توهین به امیرالمومنین حبس نمی‌کرد که تمامی حق و حقوق‌شان از بیت‌المال را نیز پرداخت می‌نمود، خالی از لطف نیست.

جناب آقای دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری بر اساس قسمی که حضرتعالی در مراسم تحلیف، بر مبنای حفاظت و حراست از اجرای صحیح قانون اساسی خورده‌اید، همچنین با تاکید بر اصل دوم قانون اساسی که جمهوری اسلامی نظامی‌ست بر پایه ایمان به کرامت و ارزش والای انسان و آزادی توأم با مسئولیت او در برابر خدا، با نفی هر گونه ستمگری و ستم‌کشی و سلطه‌گری و سلطه‌پذیر، با عنایت به اینکه در پرونده دکتر جعفری نیت‌خوانی و ظلم آشکار در انشا حکم که هیچ مبنای قانونی ندارد کاملا مشهود است، آیا نقض قانون اساسی صورت نگرفته است؟
از ۲۲ بهمن ۵۷ و استقرار حکومت اسلامی با سیره علی(ع) در ایران ۴۰ سال می‌گذرد، اما براستی و با مشاهده چنین مصادیقی که متاسفانه کم هم نیستند، می‌توان گفت خط و مشی جمهوری اسلامی، سیره علوی‌ست؟
امیدوارم که حضرتعالی به عنوان مسوول ناظر بر اجرای صحیح قانون اساسی زین پس اجازه‌ی چنین مواردی را نداده و برای جانباز جبهه و جنگ و برادر شهید، دکتر کمال جعفری هرآنچه لازم است تا حقانیت وی احراز گردد را مبذول فرمایید.
با سپاس
۲۰ اردیبهشت ۹۸
مسعود مویدی

برچسب ها

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن