خانهداخلی

اظهارات متناقض وزير آموزش و پرورش در باره سند ۲۰۳۰ و چند سؤال

 

آقای بطحایی وزیر آمورش و پرورش در نشست خبری با رسانه‌ها گفته است:
هدف سند ۲۰۳۰ تغییر هویت ایرانی و اسلامی ما است.
آنچه در ۲۰۳۰ گفته شده به صورت متعالی‌تر آن را در سند تحول خودمان و مبانی تعلیم و تربیت اسلامی داشته و نیازی به ۲۰۳۰ نداریم درست است که در سند ۲۰۳۰ اشاره شده است.
درست است که ۲۰۳۰ به عدالت آموزشی اشاره کرده است اما همین موضوع را در سند تحول داریم. خیلی جلوتر از ۲۰۳۰ ما این حرف‌ها را زده‌ایم.
اگر در جاهایی اشتراک مفهوم میان اسناد بالادستی ما با سند ۲۰۳۰ است، نمی‌توانیم اهداف متعالی را کنار بگذاریم چون ۲۰۳۰ گفته است نباید سیاست‌های ما را منتسب به این سند کنند. جاهایی سند ۲۰۳۰ به مانعی برای توسعه آموزش و‌ پرورش تعبیر می‌شود و از ترس اینکه انگ این سند را نخوریم، خودمان را منزوی می‌کنیم.
در باره اظهارت وزیر چند نکته قابل تأمل هست:

۱٫ با مراجعه به اینترنت با سندی به نام «دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار» از سازمان ملل متحد مواجهیم که در سال ۲۰۱۵ توسط رؤسای دولت‌ها تصویب شده و شامل ۱۷ هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است که نقشه راه جامعه بین المللی در زمینه توسعه پایدار برای پانزده سال آینده را ترسیم می‌کند. به گفته دبیر کل سازمان ملل، این سند دستورکاری برای پایان بخشیدن به فقر در همه اشکال آن در کره زمین است. «آموزش۲۰۳۰» هدف چهارم این دستور کار است و با عنوان «به سوی آموزش و یادگیری مادام العمر با کیفیت، برابر و فراگیر»، در تحقق اهداف دیگر دستور کار نیز که شامل تامین بهداشت، دستیابی به رشد اقتصادی و اشتغال پایدار، الگوهای تولید و مصرف پایدار و تغییر اقلیم می‌شود، نقش اساسی ایفا می‌کند.(رک: به دستور کار۲۰۳۰ برای توسعۀ پایدار در اینترنت)

۲٫ وزیر محترم مدعی شده: «هدف سند ۲۰۳۰ تغییر هویت ایرانی و اسلامی است». با توجه به این که این هدفی شوم و نامیمون است، وزیر محترم به کمک کارشناسان وزارتخانه یا اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تبیین کند کدامین هدف یا بند آن در راستای تغییر هویت اسلامی دانش‌آموزان ایرانی یا بهتر بگوییم در راستای «هویت غربی» دادن به دانش آموزان جهان است.

۳٫ وزیر محترم بعد از آن که سند ۲۰۳۰ را منحط و در راستای غربی سازی معرفی کرد، بلافاصله می‌گوید: ما متعالی‌تر از آن را خودمان داریم؟ بالاخره ۲۰۳۰ یک سند منحط و ضد ملی و ضد دینی است یا یک سند متعالی است که ما متعالی‌ترش را داریم؟

۴٫ در فراز دیگر می‌گوید: «درست است که سند ۲۰۳۰ به عدالت آموزشی اشاره کرده است ولی ما خیلی جلوتر، عدالت آموزشی را در سند تحوّل گفته‌ایم»؛ خوب جناب وزیر اگر سند تحول از نگاه شما نمره‌اش در این زمینه ۱۰۰ است و نمره این سند ۹۰؛ آیا ما مؤید این سندیم یا نافی آن؟ چون ما قبلا این «حرف حق» را زده‌ایم دیگر زدنش از طرف دیگران ارزش ندارد یا ضد ارزش است؟

۵٫ در آخر ایشان تصریح می‌کند که ما در اجرای سند تحوّل هم در مضان اتهامیم زیرا اشتراک مفهومی بین سند تحول و سند ۲۰۳۰ سبب می‌شود به ما انگ اجرای ۲۰۳۰ بزنند و همین ترس مانع از اجرای اسناد بالادستی می شود! و ما نمی توانیم اهداف متعالی را کنار بگذاریم چون ۲۰۳۰ گفته است!
جناب وزیر؛ چرا باید یک سند اگر ارزشمند و در راستای اجرای عدالت است و اهداف متعالی انسانی و بشری دارد، چنان متهم و آلوده و خبیث معرفی شود که از ترس انگ اجرای آن، از اجرای اسناد بالادستی خودمان که همان اهداف و راه‌کارها را ارائه می‌دهد، ترس داشته باشیم؟ و مجبور شویم آن اهداف متعالی را به جهت مشابهت با سند ۲۰۳۰ کنار بگذاریم؟!
مناسب است وزیر محترم و کارشناسان آگاه در میزگردهایی در رادیو و تلویزیون به بررسی سند آموزشی ۲۰۳۰ و مقایسه آن با «سند تحول آموزش و پرورش» در تلویزیون پرداخته و وجوه مثبت و منفی سند ۲۰۳۰ را با دقت تبیین کنند و ضمن عمل به وجوه مثبت آن که در اسناد بالادستی خودمان هم آمده، وجوه منفی آن را روشن سازند تا مردم هم آگاه شوند و اجازه ندهند کسی به آن وجوه منفی عمل کند.
احمد حیدری

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن